Badania

Anima otrzyma pieniądze na komercjalizację

Opublikowano: 21.12.2017

forum akademickie

100 tys. złotych na przystosowanie urządzenia do produkcji otrzymają twórcy Animy od Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej. Studenci  i absolwenci Wydziału Informatyki zawarli umowę dotyczącą wsparcia prac przedwdrożeniowych w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+.

Anima jest rodzajem przypominajki, która przyda się każdemu, kto chce przekazać wiadomość swoim znajomym czy domownikom. Urządzenie przypomni nam o sprawach, które powinniśmy załatwić, a także o czynnościach, które powinniśmy zrobić wychodząc z domu albo do niego wracając. Anima za pomocą technologii Bluetooth połączy się z naszym telefonem i wyśle odpowiednią wiadomość-przypomnienie, gdy tylko znajdziemy się w jej zasięgu. Przypominajkę mogą nam również zostawić inni domownicy po zalogowaniu się do tego inteligentnego systemu powiadomień.

Animę wymyślili studenci  Wydziału Informatyki: Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz, Michał Jaszczuk. Ich pomysł doceniono w konkursach Microsoft Imagine Cup, ABB IT Challenge oraz Technotalentach 2017 (kategoria Technotalent PB oraz Biznes). Zespół jest zdeterminowany by dalej rozwijać swój projekt i jak najszybciej wprowadzić go na rynek. Pomoże im w tym spółka celowa Politechniki Białostockiej – Instytut Innowacji i Technologii PB. Twórcy Animy zawarli z Instytutem umowę na sfinansowanie ważnego etapu w drodze do komercjalizacji ich pomysłu. O wspólnym przedsięwzięciu opowiedzieli 15 grudnia podczas konferencji prasowej.

– Umowa dotyczy wsparcia prac przedwdrożeniowych związanych z realizacją projektu Anima. Zawarliśmy ją w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+. 100 tysięcy złotych, które Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej przekazuje na projekt Anima, pomoże sfinalizować działania, które przybliżą projekt do rynku, ma być zrealizowana kampania crowfundingowa, ulepszone oprogramowanie urządzenia i wykonany, jeszcze piękniejszy design prototypu. To wszystko do połowy 2018 roku – wyjaśniał Tomasz Stypułkowski, prezes IIiT PB. Przypomniał także, że Inkubator Innowacyjności+ zintegrował trzy największe uczelnie w regionie: Politechnikę Białostocką, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku we wspólnym działaniu na rzecz wspierania procesu zarządzania transferem technologii.

Konsorcjum Inkubator Innowacyjności+ to projekt dofinansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach działania pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020). – Być może Anima poradziłaby sobie bez tego wsparcia, bo projekt jest bardzo dobry i odpowiada na potrzeby społeczne, ale dzięki Inkubatorowi Innowacyjności+ przejdzie przez proces komercjalizacji zdecydowanie szybciej – dodawał Tomasz Stypułkowski.

Twórcy Animy zauważyli, że użytkownicy coraz chętniej wdrażają w swoich domach urządzenia typu smart home. Skupiliśmy się na tym, żeby nasz “lisek” oferował ludziom gotowe i proste rozwiązanie. Zależy nam na tym, żeby mogli skorzystać z niego wszyscy, którzy posiadają telefony komórkowe i chcą skutecznie walczyć z “zapominalstwem”, swoim czy znajomych. I to bez względu na to, jak dobrze znają się na technologii czy sprzęcie – mówili. Ich wzorem i dobrym przykładem na to, jak z sukcesem przekształcić studencki pomysł na biznes jest robot edukacyjny Photon, wymyślony także przez studentów Politechniki Białostockiej. Dziś to młodzi przedsiębiorcy, właściciele firmy produkującej i dostarczającej roboty do szkół i do sklepów.

Dorota Sawicka


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie