Życie akademickie

Autentyczne czy fałszywe?

Opublikowano: 2020-05-14

forum akademickie
Fot. Gabriel Karpiński

Urządzenie do weryfikacji autentyczności dokumentów i pieniędzy pozyskał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. To najnowsza pomoc dydaktyczna dla studentów Wydziału Prawa i Administracji. 

Aparat Eye D-2 służy do kryminalistycznej weryfikacji autentyczności dokumentów posiadających techniczne zabezpieczenia przed fałszerstwami. Umożliwia analizę poszczególnych rodzajów zabezpieczeń w świetle białym i różnych zakresach UV, w promieniowaniu odbitym i przechodzącym. Jak tłumaczy w internetowym serwisie uczelni dr hab. Jarosław Moszczyński, prof. UWM z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki, badaniom na tym urządzeniu można poddać banknoty, dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy, dyplomy i wiele innych.

– Pozwala ono na sprawdzenie takich zabezpieczeń, jak np. znaki wodne, nitki zabezpieczające, włókna i broki, nadruki wykonane farbami luminescencyjnymi i farbami zmiennymi optycznie, druk stalorytniczy, mikrodruki, gilosze, recto-verso, efekt kątowy, hologramy. Dysponujemy już 10 mniejszymi urządzeniami TOPSCAN. To nowe jest znacznie wygodniejsze dla celów dydaktycznych, gdyż pozwala na prezentację zabezpieczeń wielu osobom jednocześnie – dodaje prof. Moszczyński w rozmowie z Sylwią Zadworną.

Eye E-2 będzie wykorzystywany podczas zajęć z kryminalistyki oraz poświęconych fałszerstwom dokumentów. Naukowiec UWM przyznaje, że znajomość technicznych zabezpieczeń dokumentów publicznych i banknotów w społeczeństwie jest bardzo słaba, co niezwykle ułatwia puszczanie w obieg tzw. fałszywek. Tymczasem, jak przekonuje ekspert w zakresie badań dokumentów, a także daktyloskopii, wystarczy spojrzeć pod światło na znak wodny, nitkę zabezpieczającą, recto-verso czy wyczuć w dotyku chropowatość druku stalorytniczego. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych urządzeń.

– Nasi studenci podczas zajęć z kryminalistyki, a zwłaszcza cieszącego się ogromną popularnością przedmiotu fałszerstwa dokumentów, poznają tych zabezpieczeń znacznie więcej. Zdobywają także wiedzę z zakresu fałszerstw pisma ręcznego i podpisów. Zakupione urządzenie bardzo wzbogaci i uatrakcyjni te zajęcia. Należy podkreślić ich praktyczny walor – zdobywana wiedza jest przydatna w życiu codziennym i powala uniknąć wielu problemów – zaznacza prof. Moszczyński w wywiadzie zamieszczonym na stronie www.uwm.edu.pl

Jednocześnie przytacza statystyki: w ciągu roku notuje się około 30 tys. przestępstw przeciwko dokumentom i 7–8 tys. fałszerstw pieniędzy. Do tego dodać trzeba przypadki niewykryte. Podrabiane lub przerabiane są dokumenty tożsamości, dokumenty samochodowe, karty płatnicze, dyplomy ukończenia studiów, świadectwa kwalifikacji zawodowych i inne. Sfałszowane dokumenty tożsamości mogą być wykorzystywane do zakładania fikcyjnych firm, wyłudzania kredytów, nielegalnego przekraczania granicy, ukrywania swojej tożsamości. Podrobione dokumenty samochodowe umożliwiają z kolei „legalizację” skradzionych pojazdów.

źródło: UWM


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie