Konkursy

Badaczki z UMK i UG docenione w plebiscycie Lirene

Opublikowano: 2020-03-31

forum akademickie
Źródło: Lirene

Dr hab. Grażyna Dąbrowska oraz dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna zostały laureatkami I edycji Eko Plebiscytu Lirene „Kobieta. Innowacja. Natura”. Zgłoszono blisko 200 proekologicznych inicjatyw.

Celem plebiscytu jest docenienie kobiet, które działają na rzecz środowiska i swoją codzienną pracą kształtują lepszą przyszłość. Do finału jury zakwalifikowało po trzy najciekawsze inicjatywy w każdej z trzech kategorii: Biznes, Lifestyle, i Nauka, poddając je pod ocenę internautów. Oddano prawie 12 tys. głosów. Wyniki ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie.

Wśród zwyciężczyń znalazły się dwie przedstawicielki świata nauki. Dr hab. Grażyna Dąbrowska, prof. UMK, jest biologiem molekularnym i autorką dwóch preparatów: PETout, przyspieszającego rozkład tworzyw sztucznych, oraz Biologicznego Stymulatora Plonowania, zwiększającego wydajność upraw i ich odporność na patogeny przy ograniczonej chemizacji rolnictwa.

– Motto plebiscytu jest wpisane w całe moje życie, dlatego zgłaszając projekt, miałam poczucie, że pod każdym względem do niego pasuję. Uważam, że istotnym aspektem konkursu jest fakt, iż przyczynia się on do promowania polskiej nauki i pokazywania szerokiemu gronu osiągnięć kobiet nauki – przyznała prof. Dąbrowska.

Z kolei dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna, adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, w swojej pracy naukowej koncentruje się na rozwoju metod komputerowych wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz już obecne w środowisku substancje chemiczne. Celem jest zminimalizowanie liczby zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań, ograniczenie czasu i kosztów badań oraz ilości powstających odpadów. Rezultaty jej prac składają się na obszerny dorobek obejmujący ponad 45 artykułów naukowych w wiodących czasopismach oraz rozdziały w monografiach. Dr Gajewicz-Skrętna jest też współkierownikiem międzynarodowego grantu i laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Przez niektórych nazywana „drugą Curie”.

Obie badaczki otrzymały na rozwój swoich przedsięwzięć naukowych po 10 tys. zł. Oprócz tego jury przyznało jedną nagrodę główną w wysokości 30 tys. zł. Trafiła do Dominiki Szaciłło, autorki internetowej inicjatywy „Uwaga Śmieciarka Jedzie”. Wszystkie laureatki otrzymały także statuetkę – Kamenę Lirene. Nazwa nagrody odwołuje się do wizerunku pięknych, młodych i długowiecznych kobiet, które były duchami przyrody i stanowiły uosobienie płodności i wdzięku. Statuetka ma odzwierciedlać siłę drzemiącą w wyróżnionych kobietach – innowatorkach.

MK, źródło: brief.pl


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie