Życie akademickie

Biżuteria studentki z Koszalina na wystawie we Włoszech

Opublikowano: 2019-03-06

forum akademickie
Broszka zaprojektowana przez Hannę Kowalską; źródło: www.tu.koszalin.pl

Hanna Kowalska, studiująca na I roku wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej, jako jedyna z Polski zaprezentowała swoje prace na światowej wystawie biżuterii w Mediolanie, która odbyła się pod koniec lutego.

Wystawa pod nazwą Artistar Jewels 2019 towarzyszyła organizowanemu w Mediolanie słynnemu Tygodniowi Mody.
Zaprezentowano na niej 500 modeli naszyjników, kolczyków, pierścieni, broszek i bransoletek przygotowanych przez 140 artystów z całego świata. Byli wśród nich zarówno zawodowi projektanci, jak i początkujący twórcy.  Hanna Kowalska pokazała broszki, które stworzyła w ramach obronionego pół roku temu na Politechnice Koszalińskiej dyplomu licencjackiego. Pracę pod tytułem „Kulturowa wymienność – projekt kolekcji opartej na wybranych tradycjach etnicznych w odniesieniach do rzemiosła tradycyjnego” napisała pod kierunkiem prof. Aliny Adamczak.

– Przygotowałam cztery modele inspirowane kulturą polską i fińską. Wszystkie zostały wykonane z piasku. Odróżnia je natomiast soczewka obiektu wypełniona bursztynem albo kryształem – opowiada autorka.

Na wystawę do Mediolanu wysłała dwie broszki z bursztynem. Aby pokazać swoje rękodzieła we Włoszech, musiała przejść kilkuetapową selekcję.

– Bez pomocy uczelni mój udział w tak prestiżowym wydarzeniu nie byłby możliwy – podkreśla.

Wystawę biżuterii urządzono w położonym w centrum Mediolanu eleganckim Palazzo Bovaro, znanym z goszczenia różnego typu targów, wystaw oraz prezentacji. W ciągu kilku dni odwiedziły ją setki gości. Rezultatem pokazu jest
piękny, 500-stronicowy album ze zdjęciami wszystkich modeli i ich autorów. Na stronach 168-169 zamieszczono prace Hanny Kowalskiej.

– Katalog pojawi się w księgarniach włoskich i w wielu innych w całej Europie. Znajdzie się też w sklepach artystycznych, galeriach, markowych butikach. Zostanie udostępniony dziennikarzom zajmującym się modą, dzięki czemu nasze działania mają szansę zyskać międzynarodowy rozgłos – dodaje.

Projekty studentki Politechniki Koszalińskiej zostały zauważone i docenione przez trzy galerie związane z firmami jubilerskimi – polską, rumuńską i brazylijską, które zaproponowały jej współpracę przy kolejnych wystawach.

Hanna Kowalska jest rodowitą koszalinianką. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. St. Dubois. Teraz studiuje w Instytucie Wzornictwa PK, jest na pierwszym roku studiów magisterskich. Kilkakrotnie uczestniczyła w wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus. Była na studiach w Finlandii (stąd jej zainteresowanie kulturą i sztuką tego kraju). W najbliższe wakacje planuje wyjazd na praktykę do Irlandii Północnej.

Źródło: PK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie