Szkoły wyższe

Budować szybciej, taniej i bez błędów

Opublikowano: 12.10.2017

forum akademickie
Stoisko KM BINgo podczas pikniku edukacyjnego "Od Mikro do Makro". Źródło: www.pw.edu.pl/

Nowe technologie w budownictwie nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale studenci z Koła Naukowego BIMgo, działającego przy Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, chcą to zmienić. Pasję i wiedzę wykorzystują w pracy nad niestandardowym modelem niestandardowego energooszczędnego domu jednorodzinnego.

– Na targach budowlanych poznaliśmy przedstawicieli firmy Solace, którzy zaproponowali nam współpracę – opowiada Michał Nowakowski. – Zwrócili się do nas, bo nie znaleźli nikogo, kto przedstawiłby wystarczająco szczegółowy model planowanego budynku.

Dom, który – zgodnie z założeniami – już niedługo będzie można oglądać, ma mieć powierzchnię 48m2. Będzie się składał z elementów prefabrykowanych, które na miejsce przyjadą w jednym kontenerze. Ich złożenie będzie szybkie i tanie.

– Projekt jest tak przygotowany, by budynek był zeroenergetyczny, a nawet dodatnio energetyczny – precyzuje Krzysztof Kaczor. – Z pomysłu mają skorzystać przede wszystkim najubożsi.

Ma być idealnie

Nasi studenci wykorzystują w swojej pracy możliwości technologii BIM (skrót od angielskiego Building Information Modeling), czyli modelowanie informacji o budynku. – Zaczęło się od zajęć z programu Revit z dr. inż. Ireneuszem Czmochem – mówi Krzysztof Kaczor. – Temat ciekawy, coraz bardziej popularny, więc założyliśmy koło naukowe.

BIM, w porównaniu ze standardowymi metodami, pozwala łatwiej i szybciej zaplanować budowę, znaleźć ewentualne błędy w projekcie, przeanalizować koszt, ilość materiałów czy czas realizacji.

– Technologia poszła tak do przodu, że nie mówimy tutaj o modelach 3D, a zaczynamy mówić o modelach 7D – podkreśla Krzysztof Rasz. – Zawierają one w sobie model, harmonogram prac, informacje dotyczące kosztów, analizę energetyczną oraz informacje o budynku, takie jak przeglądy czy dokumentacja o wszystkich urządzeniach (gwarancje, producenci i umowy z nimi). W jednym miejscu gromadzimy wszystkie informacje potrzebne do sprawnego zarządzania budynkiem i na tym polega cała przewaga BIM-u. Inwestor, mając model, nie potrzebuje szafy, by przechowywać wszystkie potrzebne dokumenty, a jedynie płytę CD z wgranym modelem.

– Jeśli „przesuwamy” ścianę w modelu, to zmienia się też na rysunku, nie musimy otwierać wielu plików i wprowadzać tam poprawek – mówi Michał Nowakowski. – Taka dokumentacja jest spójna, a to ogranicza błędy już na samej budowie.

W przypadku takiego projektu jak energooszczędny dom, w którym wszystkie elementy muszą być idealnie wykonane, to szczególnie istotna zaleta.

– Dzięki dodatkom do programu Revit, takim jak Dynamo, możemy zaprogramować algorytmy, które na przykład przypiszą nazwy do wszystkich elementów w modelu lub zrobią dodatkowe zbrojenie przy otworach – dodaje Krzysztof Rasz. – Programowanie pomaga zaoszczędzić wiele godzin klikania w porównaniu ze standardową dokumentacją 2D.

Dom, którego model przygotowują członkowie koła BIMgo, ma być budowany w różnych strefach klimatycznych. A to oznacza dla naszych studentów kolejne wyzwanie. – Jak skończymy model, będziemy chcieli go sparametryzować, tak, żeby po wprowadzeniu danych dotyczących danego regionu, jak temperatura czy wilgotność dostawać informacje, jak powinny się zmienić elementy konstrukcji, np. grubość ścian – tłumaczy Michał Nowakowski.

Dogonić zachód

Nasi studenci zaznaczają, że takie przygotowywanie modeli budynków zajmuje początkowo więcej czasu niż wykonanie standardowej dokumentacji, ale po dojściu do wprawy wyraźnie skraca pracę. Obecnie w Polsce problemem jest jednak to, że niewiele firm i urzędów akceptuje takie nowoczesne materiały o budynkach, które mają powstać. Za zmianami nie nadąża też prawo. A barierą są również koszty, głównie na zakup licencji na potrzebne programy.

Studentom z koła BIMgo nie brakuje jednak chęci do pracy. – Nowe technologie w budownictwie dopiero raczkują, ale są miejsca, gdzie się je wykorzystuje – mówi Krzysztof Kaczor. – Chcemy podążać za tym, co już się dzieje na zachodzie.

Agnieszka Kapela


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie