Szkoły wyższe

Cyfrowy przewodnik po UwB

Opublikowano: 12.10.2017

forum akademickie

Dział Promocji UwB przygotował e-booka dla wszystkich studentów I roku. To „Przewodnik po Uniwersytecie w Białymstoku”, ale przewodnik szczególny. Studenci znajdą w nim nie tylko informacje topograficzne i komplet przydatnych adresów internetowych, ale także ciekawe prezentacje środowiska akademickiego, którego stali się częścią.

W e-booku znalazła się mapa stolicy Podlasia wraz z lokalizacją budynków uczelni oraz dokładny plan kampusu. Bardzo użytecznym elementem przewodnika jest komplet linków do stron internetowych czy profili w mediach społecznościowych poszczególnych jednostek uniwersytetu – wydziałów, instytutów czy katedr. Za pomocą hiperłącza użytkownicy przewodnika będą też mogli odnaleźć w sieci samorząd studencki i doktorancki, uczelniane Biuro Karier, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, Uniwersyteckie Centrum Kultury czy chór akademicki UwB.

– Uniwersytet to jednak nie tylko przestrzeń  – ta realna i ta wirtualna. To także, a może przede wszystkim, miejsce spotkań z wyjątkowymi ludźmi. Każdą uczelnię, tak jak każdą wspólnotę, tworzą przecież ludzie. I nasz e-book jest w dużej mierze przewodnikiem po środowisku akademickim – opowiada Anna Mierzyńska, kierownik Działu Promocji UwB i pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

W kilkunastu artykułach, które przez rok publikowane były na stronie internetowej uczelni w cyklu „Twarze UwB”, zaprezentowani zostali przedstawiciele kadry akademickiej i inne osoby związane z uczelnią: ich pasje, doświadczenia, wiedza. Nowo przyjęci studenci poznają w ten sposób m.in. znakomitego fotografa przyrody, wielbiciela starych map, znawczynię malarstwa, historyków dokumentujących historię Białegostoku, artystkę wizualną czy pasjonata biegania.

– Pokazując ich historie chcemy zainspirować studentów rozpoczynających studia do rozwijających spotkań i rozmów. Chcemy ich przekonać, że właśnie tu, w środowisku akademickim, warto pokazywać swoje najmocniejsze strony, korzystać z doświadczeń tych, którzy przyszli na UwB wcześniej oraz dzielić się z nimi swoją pasją poznawania świata.

W przewodniku studenci znajdą też jedyny w swoim rodzaju „kanon lektur”: listę książek polecanych przez pracowników uczelni. Nie są to podręczniki, tylko książki, które zmieniają sposób widzenia świata i dlatego warto je znać – dodaje Anna Mierzyńska.

E-book trafi do wszystkich studentów I roku za pośrednictwem systemu USOS, będzie też dostępny na stronie internetowej UwB. Jeśli ktoś nie używa czytnika e-booków – będzie mógł pobrać go w formie PDF-a.

Katarzyna Dziedzik


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie