Badania

„Diamentowe origami” do innowacyjnych sensorów

Opublikowano: 2019-04-08

forum akademickie
Źródło: www.pg.edu.pl

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej będą syntezować „diamentowe origami” – nanocząsteczki o z góry określonych właściwościach elektrycznych i optycznych. Projekt otrzymał wynoszące ponad 18 milionów złotych finansowanie w pierwszej edycji konkursu TEAM-NET, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. 

Projekt QUNNA (QUantum-effect-based Nanosensing and imaging: Novelglass-diamond photonic approach for the next generation biodiagnostic applications) polega na wykorzystaniu nanodiamentów, mikroskopijnych kryształów diamentu mniejszych nawet od wirusów, do opracowania innowacyjnych sensorów znajdujących zastosowanie w badaniach optycznych i magnetycznych, elektronice oraz diagnostyce medycznej. Technologie powstałe w ramach tej inicjatywy zostaną wdrożone do gospodarki, pozwalając między innymi na szybsze i precyzyjniejsze diagnozowanie chorób nowotworowych czy neurodegeneracyjnych.

Dla powodzenia projektu kluczowe znaczenie ma wytwarzanie nanodiamentów. Dotychczas stosowane metody na ogół dają zbiór struktur o bardzo różnych własnościach. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej, z prof. Robertem Bogdanowiczem z Katedry Metrologii i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG na czele, stworzyli jednak unikalną metodę otrzymywania „diamentowego origami”, którego parametry geometryczne, właściwości elektryczne i optyczne badacze mogą zaprojektować.

– Struktury origami będą powstawać poprzez specyficzną syntezę nanodiamentów i ich plazmową lub chemiczną modyfikację, która sprawia, że samoorganizują się one w przestrzeni. Nanostruktury te będą integrowane z różnymi przyrządami fotonicznymi i optofluidycznymi, projektowanymi do pracy w warunkach rzeczywistych, na przykład w obrazowaniu analitów biologicznych w temperaturze pokojowej – mówi prof. Bogdanowicz.

Projekt realizowany będzie przez konsorcjum, w skład którego, oprócz Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej, wchodzą jeszcze trzy jednostki akademickie. Jego liderem jest Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie badana będzie nieliniowość optyczna nanodiamentów i możliwość stworzenia z ich zastosowaniem materiałów o unikalnych właściwościach. Naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego rozwijać będą możliwości wykorzystania nanokryształów jako dokładnych czujników pól magnetycznych, elektrycznych, temperatury i ciśnienia. Badacze z Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej (IBMM) w Gdańsku będą natomiast tworzyć nowe, superczułe testy znajdujące zastosowanie w diagnostyce medycznej. Eksperci z IBMM zajmą się także komercjalizacją wyników badań.

Źródło: PG

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie