Szkoły wyższe

Dwa wydziały UWM będą miały nową siedzibę

Opublikowano: 2020-10-06

forum akademickie
Źródło: www.uwm.edu.pl

Za trzy lata studenci Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie z wydziałów: Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych przeniosą się do nowoczesnych sal wykładowych i pracowni, które znajdą się w powstającym właśnie budynku. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 2 października.

Kamień węgielny z aktem erekcyjnym pod budowę wspólnej siedziby obu wydziałów wmurował prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w obecności wiceministra nauki prof. Wojciecha Maksymowicza oraz dziekanów WPiA – prof. Jarosława Dobkowskiego i WNS – prof. Joanny Ostrouch-Kamińskiej. W uroczystości uczestniczył również prof. Ryszard Górecki, rektor kadencji 2016–2020, inicjator rozpoczęcia budowy.

– Po wielu latach starań wkrótce polepszą się warunki studiowania i pracy 4,5 tys. studentów i prawie 450 nauczycieli akademickich. Inwestycja długo czekała na realizację. Nie sposób tu nie wspomnieć o inicjatywie rektora prof. Ryszarda Góreckiego, dzięki któremu ta budowa się rozpoczęła. Na posiedzeniach kolegium rektorskiego podejmowaliśmy różne starania, aby ta inwestycja ruszyła – mówił obecny rektor.

Uczelnia podejmowała starania o wybudowanie nowoczesnej siedziby WPiA oraz WNS od 2008 roku. Nie mogła jednak rozpocząć tak potężnej inwestycji bez finansowego wsparcia ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Początkowo koszt budowy oszacowano na 36 mln zł, ostatecznie będzie dwukrotnie wyższy. UWM uzyskał dofinansowanie z resortu nauki w wysokości 16 ml zł.

– Dzięki temu wsparciu prace posuwają się szybko i mam nadzieję, że 1 października 2023 roku będziemy świętować oddanie budynku do użytku – zakończył prof. J. Przyborowski.

Budowa rozpoczęła się w kwietniu tego roku. Nowa siedziba obu wydziałów powstaje w Kortowie u zbiegu ul. Warszawskiej i Dybowskiego. Wykonawcą jest spółka Budimex. Budynek będzie mieć ponad 12,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Każdy wydział otrzyma ponad 2 tys. m kw do własnej dyspozycji. Reszta to część wspólna. Elewacja, częściowo wykończona okładziną z cegły klinkierowej, nawiązywać będzie do zabytkowej architektury starej części Kortowa, ale także współgrać z nową zabudową. W budynku oprócz sal wykładowych, znajdą się: sala sądowa, ćwiczeń form teatralnych, przedszkolna, logopedyczna, zajęć praktyczno-technicznych, sala muzyczna i laboratorium kryminalistyczne.

źródło: UWM


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie