Życie akademickie

Dziewczyny na politechniki i… do informatyki!

Opublikowano: 2017-03-13

forum akademickie

30 marca na 20 uczelniach technicznych odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn, w którym wezmą udział uczennice szkół ponadgimnazjalnych. Jest to kulminacyjne wydarzenie akcji „Dziewczyny na politechniki!”. W tym roku obchodzi ona swoje dziesiąte urodziny. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewcząt.

Duża część z nich zdecydowała się podjąć studia inżynierskie i obecnie zarządza firmami technologicznymi, fabrykami, nadzoruje wielkie budowy, prowadzi badania naukowe i tworzy własne, innowacyjne rozwiązania współczesnych problemów w ramach start-upów technologicznych. – To dzięki nim świat zaawansowanych technologii zmienia się, a kobiety mają w nim coraz więcej do powiedzenia – mówi dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni akcji „Dziewczyny na politechniki!”.

„Dziewczyny na politechniki!” i jej „młodsza siostra” – „Dziewczyny do ścisłych!”, zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Jest pierwszym i zarazem największym projektem promującym kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Efekty dziesięciolecia

Jak potwierdza Raport „Kobiety na politechnikach 2007-2017”, w ciągu ostatnich 10 lat akcji „Dziewczyny na politechniki!” udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich, liczba studentek zwiększyła się nawet o ponad 60% (Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska). W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł o prawie 8 procent. Oznacza to, że studia na politechnikach wybierają coraz chętniej wybitnie utalentowane maturzystki. Coraz częściej rezygnują one z uczelni pedagogicznych i ekonomicznych na rzecz politechnik. Co ważne, znacząco wzrosła liczba dziewczyn na kierunkach stricte technicznych. Wobec trwającego od 2006 roku, spowodowanego względami demograficznymi spadku liczby młodych ludzi w Polsce, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowywały w ostatnich 10 latach wzrost liczby studentów – i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o ponad 8 tys., a mężczyzn, w tym samy czasie, spadła o ponad 34 tysiące.

Najwyraźniej zasób ukryty w otoczeniu, jakim były dziewczyny, które mogły iść na politechniki, ale z jakichś kulturowych czy też społecznych powodów nie szły – udało się w końcu uruchomić – mówi prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Akademickich Szkół Polskich – To zasługa doskonałego, długodystansowego partnerstwa uczelni technicznych i sektora pozarządowego – Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

W czwartek 30 marca br. panie pracujące na 20 uczelniach technicznych, a także studentki i absolwentki, spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują warsztaty, prowadzą wykłady i pokazy. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą pierwiastka męskiego. Rejestracja na Dni Otwarte odbywa się na www.dziewczynynapolitechniki.pl

Co z tą informatyką?

Wciąż troskę budzą kluczowe z punktu widzenia rozwoju technologicznego kraju kierunki informatyczne. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 – na 1 milion. W Polsce tylko 13% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. A przecież to właśnie te kierunki należą do najbardziej poszukiwanych w Polsce i Europie, przyszłościowych, a kariera zawodowa w branżach powiązanych z nowymi technologiami – do najbardziej intratnych i dających możliwość największego wpływu na kształtowanie otaczającego nas świata.

„IT for SHE” – prezent na 10-lecie

Dlatego też, z okazji 10-lecia akcji „Dziewczyny na politechniki!” Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wraz z partnerami z branży technologicznej i innowacyjnej, zdecydowała się powołać do życia bezprecedensowy program wspierania studentek kierunków informatycznych „IT for SHE„ . Jego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy.

Głównymi jego elementami są: największy w Europie obóz tematyczny dla dziewczyn w IT „Women in Tech Camp”; Program mentoringowy prowadzony przez przedstawicieli najlepszych firm technologicznych Polsce ; Kampania wolontariatu zachęcająca kobiety do nauki programowania, skierowana przede wszystkim do mieszkanek małych miejscowości.

Nabór do Programu mentoringowego rusza już 8 marca br. na stronie www.itforshe.pl. Do udziału w nim zapraszamy studentki i absolwentki kierunków informatycznych z polskich uczelni technicznych oraz z wydziałów informatycznych uniwersytetów. – Najwyższa pora zadbać o mądre wykorzystanie potencjału utalentowanych technologicznie, ambitnych, młodych kobiet dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. Bo to one tworzyć będą przyszłość nowych technologii – mówi Michał Dżoga z Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji, współorganizator programu. Partnerami „IT for SHE” są: Cisco, Fundacja Kronenberga – Citi Handlowy, Ericsson, Goldman Sachs, IGT, Intel, Roche.

Stypendia dla dziewczyn w nowych technologiach

Aby jeszcze mocniej wesprzeć kobiece talenty informatyczne, Fundacja Perspektywy wraz z firmą INTEL ogłaszają – także 8 marca – III już edycję wyjątkowego stypendium skierowanego do maturzystek i studentek kierunków związanych z kierunkami informatycznymi – „Nowe technologie dla dziewczyn„.

Stypendystki otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym w ekscytującym miejscu – gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela (największym ośrodku R&D Intela w Europie). Inicjatywa ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Aplikować o stypendium można już teraz pod adresem www.stypendiadladziewczyn.pl.


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie