Życie akademickie

Dziewczyny w świecie Tech&IT 2019

Opublikowano: 2019-03-19

forum akademickie

W kwietniu odbędzie się kolejna akcja Dziewczyny na Politechniki!, która od 12 lat zachęca i inspiruje maturzystki do podejmowania studiów inżynierskich. Tegoroczna edycja szczególnie skupi się na kierunkach IT.

Kierunki techniczne i ścisłe, a zwłaszcza te związane z informatyką, są niezwykle ważne. Warunkują rozwój gospodarczy i zdolność do rozwiązywania kluczowych problemów cywilizacyjnych. Decydują o możliwościach pozycjonowania Polski jako nowego, europejskiego hubu IT. Coraz większa rolę w tych zmianach odgrywają utalentowane kobiety.

W Polsce obserwujemy nową, pozytywną tendencję w tym zakresie. Według raportu Fundacji Perspektywy Kobiety na politechnikach 2019. Rewolucja informatyczek? udział dziewcząt na politechnikach już od 5 lat utrzymuje się na poziomie 37%, natomiast na kierunkach informatycznych systematycznie rośnie. Uczy się tam obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,6% ogólnej liczby studentów kierunków IT (wzrost w stosunku do sytuacji sprzed 3 lat – o prawie 3pp). Tylko w roku 2018 na rynek pracy wkroczyło prawie 1500 świeżo upieczonych absolwentek informatyki.

Zwiększone zainteresowanie młodych kobiet informatyką jest efektem rosnącej świadomości atrakcyjności kształcenia i kariery w obszarze nowych technologii, jak również działań promocyjnych skierowanych do kobiet, w celu zainteresowania ich tym obszarem. Wśród nich jest jedyny w Polsce program stypendialny skierowany do kobiet: „Nowe technologie dla dziewczyn”, organizowany przez firmę Intel oraz Perspektywy, który oferuje najzdolniejszym maturzystkom wybierającym studia informatyczne oraz studentkom stypendia finansowe i wsparcie merytoryczne w rozwoju zainteresowań (www.stypendiadladziewczyn.pl). Rusza właśnie nabór do 5-tej edycji tego programu.

Należy tu również wymienić największy polski program inspiracyjny dla studentek informatyki – „IT for SHE”, który otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej dla najlepszego działania na rzecz kobiet w informatyce w Europie – European Digital Skills Award. To już trzecia edycja programu, w którego skład wchodzą:

  • „Women in Tech Camp” – największy w Europie obóz technologiczny dla studentek IT
  • Program mentoringowy prowadzony przez przedstawicieli najlepszych firm technologicznych Polsce
  • Wolontariat, w ramach którego studentki kierunków technicznych wybierają się w wakacje do wsi i małych miasteczek, by uczyć, inspirować i pokazywać świat technologii uczniom szkół podstawowych.

A także działanie, którego skala znacząco przewyższyła oczekiwania organizatorów w 2018 roku, czyli Perspektywy Women in Tech Summit 2019 – największa konferencja dla kobiet w technologiach, innowacji i nauce w Europie, która odbędzie się w dniach 13-14 listopada w Warszawie – www.womenintechsummit. Jej ostatnia edycja zgromadziła ponad 2,5 tysiąca uczestniczek i uczestników z całego świata.

Dla promocji zawodów informatycznych wśród kobiet ważna jest także aktywność licznych społeczności grup kobiecych w IT oraz fakt coraz szerszej obecności informatyki na niższych etapach edukacji. Ważna jest również trwająca od 12 lat kampania uczelni technicznych mająca na celu zainteresowanie maturzystek kształceniem inżynierskim – „Dziewczyny na politechniki!”.

Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn, którego głównym tematem będą nauki informatyczne na polskich uczelniach technicznych i wydziałach ścisłych, odbędzie się w 2019 roku 11 kwietnia. Wszystkie informacje odnośnie rejestracji oraz programu wydarzeń dostępne na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl.

Zachęcanie dziewczyn do nowych technologii to nie tylko szansa na ich fascynującą karierę, ale również wartość dodana dla zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie