Życie akademickie

Eskalacja oczekiwań

Opublikowano: 2019-10-31

forum akademickie

Zaczęło się niewinnie, kiedy Fundacja Edukacyjna Perspektywy zaczęła pod hasłem „Dziewczyny na Politechniki” organizować wspólnie z uczelniami specjalne dni otwarte dedykowane dziewczętom. Potem już było właściwie z górki. Zachęcenie kobiet by kształciły się branży IT, okazało się nie takie trudne, a potem był niebywały sukces ogromnego, jedynego na skale Europejską przedsięwzięcia, czyli Women Tech Summit. Przed nami kolejny w listopadzie. Jednym z jego kluczowych tematów będzie cyberbezpieczeństwo. Okazuje się, jednak, że w tej dziedzinie mało jest kobiet. Ogólnoświatowe dane mówią, że jedynie 11% specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa to panie.

Chcąc zmienić tę sytuację, wypromować kobiety specjalizujące się w różnych obszarach cyberbezpieczeństwa – od strony technologicznej, polityki publicznej, bezpieczeństwa państwa, edukacyjnej i zainspirować młode pokolenie dziewczyn wchodzących do świata technologii, Fundacja Edukacyjna Perspektywy wyróżniła te panie, które w tej dziedzinie odnoszą sukcesy. Na liście TOP-20 Women in Cybersecurity, kolejnej akcji FEP wraz z partnerem, jakim jest Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, znalazły się: Izabela Albrycht i Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki, Agnieszka Besiekierska z kancelarii Noerr, Izabela Błachnio-Wojnowska z BNP Paribas, Magda Borowik z Komisji Nadzoru Finansowego, Olga Budziszewska z Accenture, Anna Chałupska z Deloitte i stowarzyszenia ISACA, Paula Januszkiewicz z CQURE, Joanna Karczewska ze stowarzyszenia ISACA, Aleksandra Kopciuch z ComCERT-u i fundacji Bezpieczna Przestrzeń, Klaudia Krawiecka, doktorantka Oxford University i prezydent Oxford Women in Computer Science, Beata Kulawik z Deloitte, Beata Legowicz cyberprofilerka, Katarzyna Majewska, członkini zarządu Citi Handlowy, Justyna Orłowska z GovTech Polska, Ewa Piłat z Willis Towers Watson, Joanna Rutkowska, której „eWeek Magazine” przyznał tytuł jednego z Pięciu Hakerów, którzy odcisnęli swe piętno na roku 2006, Anna Streżyńska z Mc2 Innovations, Agnieszka Kwiecień-Szymańska z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Komputerowego Politechniki Wrocławskiej, Aleksandra Wisz, programistka z Intela, Magdalena Wrzosek z NASK.

Wręczenie wyróżnień TOP-20 Women in Cybersecurity odbędzie się w czasie uroczystej gali, towarzyszącej konferencji Perspektywy Women in Tech Summit 2019, które będzie się odbywać w dniach 13-14 listopada. Jak informują organizatorzy, ma w nim uczestniczyć blisko 3 tys. osób. Więcej niż w roku ubiegłym. To jedynie pars pro toto, bowiem w branży cyberbezpieczeństwa, jak się szacuje, potrzeba blisko 3,5 mln specjalistów. Poza nieuzasadnionymi obawami czy funkcjonującymi jeszcze tu i tam stereotypami nic nie stoi na przeszkodzie, aby coraz więcej kobiet odnalazło się w tej branży. Poprzednie sukcesy akcji FEP to dobry prognostyk można, ba, należy chyba oczekiwać, że TOP 20 Women in Cybersecurity stanie się znaczącą inspiracje dla kobiet i zachęci je do zwiększenia swojego udziału w szeregach specjalistów cyberbezpieczeństwa.

JK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie