Konkursy

Finalistki konkursu Lirene „Kobieta. Innowacja. Natura”

Opublikowano: 2020-01-29

forum akademickie
Źródło: www.kameny.lireny.pl

Badaczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Gdańskiego znalazły się w finale I edycji plebiscytu Lirene „Kobieta. Innowacja. Natura”. Głosowanie internetowe trwa do 28 lutego. 

W plebiscycie doceniane są kobiety, które działają na rzecz środowiska i swoją codzienną pracą kształtują lepszą przyszłość. Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach: Biznes, Lifestyle i Nauka. Do 15 grudnia kandydatki mogły zgłaszać swoje proekologiczne inicjatywy. W kategorii „Nauka” do konkursu mogą się zgłosić osoby odpowiedzialne za inicjatywy naukowe, które mają realny wpływ na przyszłość naszej planety – przełomowe badania naukowe, innowacje technologiczne oraz wybitne badaczki, które rewolucjonizują świat nauki i odważnie zmieniają przyszłość na lepsze. W połowie stycznia jury wybrało po trzy najciekawsze inicjatywy w każdej kategorii, poddając je pod ocenę internautów. Głosowanie trwa do 28 lutego.

W kategorii „Nauka” do finału dotarły:

  • dr hab. Grażyna Dąbrowska, prof. UMK w Toruniu – zajmuje się biologią molekularną, jest autorką innowacyjnych rozwiązań dotyczących codziennego życia. Opracowała biopreparaty: PETout – przyspieszający rozkład tworzyw sztucznych, oraz Biologiczny Stymulator Plonowania – zwiększający wydajność upraw i ich odporność na patogeny przy ograniczonej chemizacji rolnictwa;
  • Ewelina Ryszawa – inżynier mechanik z Politechniki Warszawskiej. Razem z grupą znajomych rozpoczęła budowę satelity PW-Sat2 w celu przetestowania technologii żagla deorbitacyjnego, którego zadaniem jest przyspieszenie opadania satelitów, co ma zapobiec tworzeniu się kosmicznych śmieci, zagrażających satelitom oraz astronautom przebywającym na orbicie Ziemi. W projekcie PW-Sat2 koordynowała zespół mechaniczny odpowiedzialny za budowę żagla deorbitacyjnego, odgrywała rolę głównego mechanika oraz jednego z integratorów satelity;
  • dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna – chemoinformatyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Aby zminimalizować liczbę zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań, ograniczyć czas i koszt badań oraz ilość powstających odpadów, koncentruje się na rozwoju metod komputerowych wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz już obecne w środowisku substancje chemiczne.

Jury wybierze zwyciężczynię całego plebiscytu, która otrzyma nagrodę główną o wartości 30 tys. zł. Swoje nagrody przyznają także internauci. Finalistki z każdej kategorii z największą liczbą głosów otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł oraz statuetkę – Kamenę Lirene. Nazwa nagrody odwołuje się do wizerunku pięknych, młodych i długowiecznych kobiet, które były duchami przyrody i stanowiły uosobienie płodności i wdzięku. Statuetka ma odzwierciedlać siłę drzemiącą w wyróżnionych kobietach – innowatorkach. Gala finałowa, na której zostaną przedstawione wyniki oraz nastąpi uroczyste wręczenie nagród, odbędzie się 9 marca 2020 roku.

MK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie