Sprawy nauki

FNP wspiera Warsaw Genomics w walce z COVID-19

Opublikowano: 2020-05-08

forum akademickie

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekaże 180 tys. zł zespołowi, założonej przez jej laureatów, spółki Warsaw Genomics. Wykonując dziennie 3,5 tys. testów w kierunku SARS-CoV-2, odgrywa ona istotną rolę w walce z pandemią COVID-19.

Warsaw Genomics, spółka zajmująca się tworzeniem i realizacją czułych i dokładnych testów wykrywających choroby genetyczne, w obliczu pandemii COVID-19 skoncentrowała swoje wysiłki i zasoby na realizacji testów molekularnych wykrywających zarażenie koronawirusem. Pod kierunkiem laureatów FNP – prof. dr. hab. n. med. Krystiana Jażdżewskiego i dr hab. n. med. Anny Wójcickiej – zespół naukowców, lekarzy i diagnostów nieprzerwanie od 20 marca, przez 7 dni w tygodniu, niemal 24 godziny na dobę pracuje, aby wykonywać bezpłatne testy dla personelu medycznego, szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych. Aktualnie w laboratorium analizowanych jest 3,5 tys. testów na dobę, co stanowi duży wkład w liczbę wszystkich testów w kierunku SARS-CoV-2 wykonywanych dziennie w Polsce (średnio ok. 15 tys.).

– Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla wielkiej pracy wykonywanej przez cały zespół Warsaw Genomics. Pracy, która ma niezwykle istotne znaczenie w walce z pandemią i która przynosi korzyści nam wszystkim. Realizując jeden z podstawowych celów statutowych FNP, jakim jest finansowanie uznanych przez środowisko naukowców i zespołów badawczych, zdecydowaliśmy się na przekazanie zespołowi Warsaw Genomics środków w wysokości 180 tys. zł. – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Przekazana kwota ma na celu sfinansowanie rocznego zatrudnienia w zespole diagnostycznym osoby ze stopniem doktora na wczesnym etapie kariery naukowej.

Jesteśmy dumni, że możemy być częścią działań podejmowanych na rzecz rozwoju nauki. Podejmując decyzję o umożliwieniu realizacji testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 szpitalom i placówkom medycznym, uruchamiając e-poradnię, kierujemy się priorytetem naszej działalności – dążeniem do bycia zaufanym partnerem służby zdrowia. Otrzymane wsparcie, a jednocześnie wyróżnienie, jest dla nas potwierdzeniem, że działamy i zmierzamy w dobrym kierunku – mówi dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka WarsawGenomics.

Wsparcie dla Warsaw Genomics to niejedyne środki przekazane przez FNP na walkę z pandemią. Wykorzystując dotację otrzymaną od Instytutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (jako jedyna organizacja z Polski), FNP przekazała 125 tys. euro laboratorium prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Kwota ta pozwoli na sfinansowanie dalszych badań dotyczących wirusa SARS-CoV-2, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do opracowania sposobów leczenia i diagnozowania pacjentów. Ponadto FNP uruchomiła tematyczny nabór wniosków na badania służące zwalczaniu pandemii COVID-19 z łącznym budżetem w wysokości 15 mln zł dla aktualnych beneficjentów programów TEAM, TEAM-TECH, FIRST-TEAM, HOMING i POWROTY.

źródło: FNP


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie