Życie akademickie

Fulbright Slavic Award dla trojga wykładowców z UW, UWr i APS

Opublikowano: 2020-05-14

forum akademickie

Troje wykładowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie otrzymało stypendium dydaktyczne Fulbright Slavic Award przeznaczone dla akademików specjalizujących się w kulturze i historii krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Fulbright Slavic Award to trwające jeden trymestr stypendium dydaktyczne dla wykładowców akademickich zatrudnionych w polskich instytucjach szkolnictwa wyższego, którzy specjalizują się w historii, polityce, kulturze i ekonomii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Umożliwia ono prowadzenie zajęć ze studentami na jednym z trzech uniwersytetów współpracujących z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta: Univeristy of Washington w Seattle, University of Illinois w Chicago oraz The Ohio State University w Columbus.

W tym roku laureatami stypendium zostali:

  • dr Dawid Junke, kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół badań nad kulturą popularną, ze szczególnym uwzględnieniem kulturowych aspektów produkcji i recepcji seriali telewizyjnych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturalnej „Trickster”;
  • dr Jarosław Szczepański, politolog i prawnik, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prawa konstytucyjnego, systemów politycznych i filozofii polityki. Pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w kadencji 2016–2017. Jest członkiem International Political Science Association (IPSA) oraz ekspertem Komisji Europejskiej w zakresie opiniowania wniosków badawczych;
  • Dominika Zakrzewska-Olędzka, adiunkt w Zakładzie Psychologii Rozwoju i Wychowania Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Jej zainteresowania naukowe to: komunikacja międzykulturowa, różnice międzykulturowe, uprzedzenia i stereotypy, relacje polsko-izraelskie i polsko-żydowskie.

Wyjazd na stypendium nastąpi w marcu 2021 r. Stypendyści będą prowadzili kurs w języku angielskim (10 tygodni). Dwugodzinne zajęcia będą odbywały się dwa razy w tygodniu (4 godziny przez 10 tygodni) i będą dostępne dla studentów studiów licencjackich lub magisterskich.

Stypendium jest finansowane przez amerykański Departament Stanu, polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz instytucje goszczące.

MK, źródło: www.fullbright.edu.pl


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie