Sport akademicki

Gala Sportu Akademickiego 2018

Opublikowano: 2018-10-28

forum akademickie
Fot. Paweł Skraba

Doroczna Gala Sportu Akademickiego podsumowująca sezon 2017/2018 odbyła się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – swoją pięćdziesiątą rocznicę obchodzi właśnie Uniwersytet Śląski oraz AZS Uniwersytetu Śląskiego. 

W trakcie gali nagrodzono wyróżniających się sportowców, trenerów, działaczy oraz najlepiej działające jednostki AZS. Specjalne wyróżnienia dostali tegoroczni organizatorzy Akademickich Mistrzostw Świata w Polsce – AZS AWF Biała Podlaska, który gościł najlepszych ciężarowców, oraz AZS Politechniki Łódzkiej, organizujący zawody w unihokeju i cheerleadingu. Z kolei wyróżnienia za organizację Akademickich Mistrzostw Polski otrzymały AZS Katowice (za AMP w biegach przełajowych, kolarstwie górskim i wspinaczce sportowej), AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (za AMP w szachach) i AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (za AMP w trójboju siłowym, jeździectwie, aerobiku sportowym i snowboardzie).

W tym roku polscy reprezentanci wywalczyli (jak dotąd) aż 56 medali na Akademickich Mistrzostwach Świata. Na najwyższym stopniu podium stawali: kajakarze Paulina Markiewicz, Dominika Włodarczyk, Małgorzata Puławska, Klaudia Cyrulewska, Aleksander Kitewski i Grzegorz Bryński, kolarka Marta Lach, panczenistka Magdalena Czyszczoń, reprezentant w muaythai Łukasz Radosz, pięcioboiści Marta Kobecka i Łukasz Gutkowski, strzelczynie Natalia Kochańska, Katarzyna Komorowska i Aneta Stankiewicz oraz wioślarka Katarzyna Wełna.

Podczas gali uhonorowano też uczelnie za osiągnięcia sportowe w Akademickich Mistrzostwach Polski. W klasyfikacji generalnej AMP zwyciężył Uniwersytet Warszawski przed Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Gdańską. W klasyfikacji medalowej najlepsza okazała się Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, a na kolejnych lokatach uplasowali się studenci z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Nagrodzono także najlepszych w typach uczelni. Wśród uniwersytetów wygrał Uniwersytet Warszawski, w gronie uczelni technicznych zwyciężyła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a spośród uczelni medycznych  Uniwersytet Medyczny w Łodzi. W rywalizacji uczelni społeczno-przyrodniczych najlepszy okazał się Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, najlepszą uczelnią wychowania fizycznego została AWF w Katowicach, a najlepszą uczelnią niepubliczną ALK Warszawa. Prym wśród wyższych szkół zawodowych utrzymała PWSZ w Lesznie.

MK

(Źródło: AZS)


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie