Nagrody

Gdańska badaczka z Nagrodą Galileo

Opublikowano: 2020-10-15

forum akademickie
Źródło: www.pg.edu.pl

Dr Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zdobyła Galileo Award przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba. Doceniono jej naukowy wkład w walkę z zanieczyszczeniem świetlnym.

Jak co roku, International Dark-Sky Association (IDA) przyznało nagrody dla osób i grup, które w swoich społecznościach odgrywają kluczową rolę we wzmacnianiu globalnego ruchu ciemnego nieba poprzez walkę z zanieczyszczeniem świetlnym, a więc ze zjawiskiem wywoływanym m.in. przez niewłaściwe oświetlenie w nocy czy reklamowe billboardy. 

– Latarnia powinna oświetlać podłoże, chodnik czy jezdnię, tymczasem dominujące w przestrzeni lampy z kulistymi kloszami nie tylko oślepiają przechodniów, ale 80% emitowanego przez nie światła idzie w niebo, a nie na podłoże. Światło idące w górę rozprasza się na pyłach w powietrzu, zwłaszcza w zimie, w sezonie grzewczym odbija się również od chmur i oświetla ziemię w dużym promieniu, nawet tam, w okolicach miast czy osiedli, gdzie światła sztucznego nie ma. Daje to efekt wiecznego świtu – wiecznego zmierzchu. tego typu oświetlenie działa tak, jak byśmy mieli 30% więcej nocy księżycowych, podczas gdy w Polsce, z uwagi na często pochmurną pogodę, w naturze nie ma tak często jasnych nocy. Takie zjawisko jest bardzo niekorzystne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt – mówił kilka miesięcy temu na naszych łamach dr hab. Tomasz Ściężor z Katedry Wodociągów, Kanalizacji i Monitoringu Środowiska Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej.

Wśród tegorocznych laureatów nagród IDA znalazła się dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska – adiunkt w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Otrzymała Nagrodę Galileo za naukowe osiągnięcia w zakresie zanieczyszczenia świetlnego. Jak napisano w uzasadnieniu, w swojej pracy zidentyfikowała wiele negatywnych skutków sztucznego światła w nocy na zdrowie ludzi, funkcjonowanie ekosystemów i środowiska. Co istotne, promuje i rozwija misję IDA, polegającą na ochronie nocnego nieba poprzez pisanie i współautorstwo artykułów naukowych na ten temat, a także działalność edukacyjną i popularyzatorską. Współpracuje z decydentami, aby zwalczać zanieczyszczenie światłem, stosując opracowane przez siebie standardy i wytyczne dotyczące oświetlenia, stanowiące wskazówki dla praktyków. Krótko mówiąc, wywarła pozytywny wpływ na społeczność projektantów oświetlenia dzięki konsekwentnie prowadzonej działalności naukowo-badawczej” – napisano.

Dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska ukończyła studia z architektury i urbanistyki na Politechnice Gdańskiej (2202, a z inżynierii architektonicznej na HAWK Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst Hildesheim/Holzminden/Göttingen w Niemczech (2004). Pracowała dla firm o światowej renomie w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i Zurychu, zajmując się architektonicznym projektowaniem iluminacji. Do najbardziej znaczących realizacji, przy których współpracowała, należą: główna siedziba NATO w Brukseli, najwyższy budynek na świecie Burj Kalifa w Dubaju, masterplan świetlny dla mariny Porto Montenegro w Tivat, instalacja świetlna Tribute in Light Memorial w Newym Yorku, iluminacje zewnętrzne Granary Building i Granary Square w Londynie, a także nowe obserwatorium astronomiczne w Royal Observatory Greenwich czy nowy terminal jetBlue dla lotniska Kennedy’ego w Nowym Jorku.

W 2013 roku uzyskała tytuł doktora nauk technicznych. W pracy badawczej: „Sztuka iluminacji jako narzędzie kształtowania formy architektonicznej” między innymi przełożyła swoją wiedzę praktyczną z dziedziny architektury światła na istotne wskazówki dla projektantów. Praca ta otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. W 2015 roku za badania naukowe nad niewizualnymi efektami wpływu światła na ludzi, florę i faunę, została wyróżniona międzynarodową nagrodą PLD-R Professional Lighting Design Recognition Award.

Należy do Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA), jest jedynym z Polski licencjonowanym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Projektantów Oświetleniowych (IALD), brytyjskiego Society of Light and Lighting, amerykańskiego Illuminating Engineering Society (IES) czy Międzynarodowej Rady Doradczej Chińskiego Stowarzyszenia Projektantów Oświetleniowych.

Doświadczenia dydaktyczne rozpoczęła w roku 2008 współpracą z niemiecką Hochschule Wismar, Faculty of Architecture and Design, na kierunku Architectural Lighting Design, jako ko-promotor prac magisterskich. W latach 2014–2017 pracowała na stanowisku starszego wykładowcy, prowadząc wykłady, ćwiczenia, projekty, prace magisterskie oraz będąc promotorem pomocniczym dwóch pracy doktorskich. W roku 2013 była również promotorem pracy magisterskiej na szwedzkiej KTH Royal Institute of Technology, STH Technology and Health, Lighting Laboratory. Praca ta wygrała główną nagrodę w konkursie zorganizowanym przez brytyjskie Society of Light and Lighting w kategorii Young Lighter of the Year Award. W latach 2015–2016 prowadziła gościnnie wykłady na Polytechnic University of Catalonia, School of Professional and Executive Development in Barcelona, na kierunku studiów magisterskich w Lighting Design.

Jej zainteresowania badawcze dotyczą problematyki interdyscyplinarnych uwarunkowań współczesnych projektów iluminacji, w tym ograniczeń wynikających z ekologii, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju czy zdrowia, jak i nowych możliwości technologicznych. Dodatkowo zajmuje się procesami kształtowania projektu architektury światła i metody jego integrowania z projektami architektury i urbanistyki.

International Dark-Sky Association (IDA) to organizacja założona w 1988 roku z inicjatywy dwóch astronomów: Davida Crawforda i Timothy Huntera. Ma swoją siedzibę w USA. W biurach na całym świecie zatrudnia ponad 11 tys. pracowników. Głównym celem IDA jest promocja postaw zmierzających do minimalizacji skutków zanieczyszczenia świetlnego.

MK, źródło: IDA, PG

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie