Nagrody

Helion International 2019 dla kulturoznawczyni z Lublina

Opublikowano: 2019-04-24

forum akademickie
Źródło: www.umcs.pl

Dr Magdalena Grabias, pracownik Zakładu Kultury Wizualnej w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, została laureatką nagrody Helion International 2019 za wkład w rozwój nauki i kultury.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Kultury Helion jest organizacją powstałą w Timișoarze w Rumunii w 2010 roku, kontynuującą trzydziestoletnią działalność Klubu Helion skupiającą pisarzy oraz badaczy tematyki science fiction i fantasy. Helion Cultural Association jest organizatorem dorocznych konferencji naukowych pod tytułem: „Frontiers of the Possible: Borders and Openings in Speculative Fiction”, funkcjonujących przy wparciu Rady Miasta i Zachodniego Uniwersytetu w Timișoarze.

Dr Grabias była prelegentką i gościem specjalnym konferencji po raz trzeci. W ramach tegorocznej edycji wygłosiła referat na temat obrazu świata nadprzyrodzonego i demonicznych bohaterów we współczesnym kinie i telewizji. Jeszcze w tym roku wydana zostanie monografia zawierająca dwa artykuły autorstwa dr Grabias w języku rumuńskim.

Dr Magdalena Grabias jest dr nauk humanistycznych w dziedzinie kulturoznawstwo-filmoznawstwo. Ukończyła filologię angielską na UMCS oraz Studium Przekładu Literackiego dla Tłumaczy na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie, jako adiunkt, pracuje w laboratorium audiowizualnym w Zakładzie Kultury Wizualnej w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS.

Jej badania naukowe obejmują problematykę kinematografii światowej i zjawisk kulturowych związanych z kinem postrzeganym w kontekście filmoznawstwa, semiotyki, filozofii, antropologii oraz kultury popularnej, ze szczególnym naciskiem na tematykę z kręgu studiów gotyckich i demonologii. Jest autorką licznych publikacji w języku angielskim propagujących sztukę filmową, muzykę i teatr. Jej monografia na temat twórczości amerykańskiego reżysera Franka Capry pt. Songs of Innocence and Experience: Romance in the Cinema of Frank Capra została wydana w 2013 roku przez prestiżowe wydawnictwo brytyjskie Cambridge Scholars Publishing.

Poza tym interesuje się kulturą, literaturą i historią krajów anglojęzycznych, językoznawstwem stosowanym w zakresie języka angielskiego, tłumaczeniem literackim, studiami gotyckimi, demonologią, kinematografią amerykańską i europejską (szczególnie tematyką przedwojennego niemego i dźwiękowego filmu amerykańskiego, polskiego, niemieckiego oraz kina grozy), analizą dzieła filmowego, historią filmu, krytyką i publicystyką muzyczną i teatralną.

MK

Źródło: UMCS

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie