Życie akademickie

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe z prof. Adrianem Bejanem

Opublikowano: 2019-06-13

forum akademickie

Prof. Adrian Bejan z amerykańskiego Uniwersytetu Duke będzie gościem kolejnego spotkania w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. Odbędzie się ono 1 poniedziałek 24 czerwca w Auli Gmachu Głównego.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl otwartych spotkań z udziałem światowej sławy prelegentów. Gośćmi byli już m.in. prof. Jan Biliszczuk – wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w mostownictwie, prof. Klaus von Klitzing – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, oraz prof. Maciej Żylicz – prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kolejny wykład, ostatni przed wakacjami, poprowadzi pochodzący z Rumunii prof. Adrian Bejan. To wybitny specjalista z mechaniki i odkrywca prawa konstruktywnego w termodynamice. Jako dziecko kształcił się w rysunku. W latach 60. grał w zawodowo w koszykówkę i występował w reprezentacji swojego kraju. W wieku 18 lat wygrał narodowy konkurs matematyczny. Rok później otrzymał prestiżowy grant i wyjechał na stypendium do USA, gdzie podjął studia na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Kieruje obecnie Katedrą Mechaniki im. J. A. Jonesa na Uniwersytecie Duke w USA. Jego badania naukowe dotyczą zarówno form naturalnych i istoty życia, jak i konstrukcji mechanicznych tworzonych przez człowieka. Za odkrycie ogólnego prawa konstruktywnego (constructal law) został uhonorowany m.in. Medalem Benjamina Franklina (2018) i Nagrodą Badawczą Humboldta (2019). Należy do Academia Europaea – prestiżowej, międzynarodowej organizacji zrzeszającej naukowców z różnych dziedzin. Jest autorem kilkunastu książek, a także ponad 600 artykułów naukowych cytowanych w sumie ponad 30 tysięcy razy. Jego najnowsza książka – „The Physics of Life: The Evolution of Everything” – ukazała się w 2016 roku.

O przejawach prawa konstruktywnego w przyrodzie oraz o jego zastosowaniu w projektowaniu układów przez człowieka opowie w trakcie prelekcji na Politechnice Wrocławskiej. Wykład pt. „Nature, evolution and purpose” odbędzie się w poniedziałek 24 czerwca w Auli Gmachu Głównego PWr (budynek A-1, Wyb. Wyspiańskiego 27). Początek o godzinie 15:00. Prelekcja będzie prowadzona w języku angielskim i symultanicznie tłumaczona na język polski. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Swój udział należy jednak zgłosić za pośrednictwem systemu evenea.

MK

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie