Aktualności
Konferencje
19 Lutego
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2020-02-19

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe z prof. Gérardem Mourou

Laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki, prof. Gérard Mourou, będzie gościem kolejnego Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. W poniedziałek 2 marca wygłosi wykład o laserach ultrawysokiej mocy.

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe powstało w 2017 toku. Jest to cykl wykładów skierowanych do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i wynikami badań.

Kolejnym gościem będzie prof. Gérard Mourou, pionier w dziedzinie ultraszybkich laserów i ich zastosowań w dyscyplinach naukowych, inżynieryjnych i medycznych. W dziedzinie okulistyki jego prace zaowocowały technologią IntraLASIK stosowaną u ponad 5 milionów pacjentów. W 1983 roku, na Rochester University (USA), wraz ze swoją doktorantką Donną Strickland opracował technikę CPA (ang. Chirped Pulses Amplification). Umożliwiła ona wzmocnienie ultrakrótkich impulsów laserowych do bardzo wysokich mocy optycznych (PW – petawatów), polegających na rozciąganiu przed wzmocnieniem impulsu laserowego, a po wzmocnieniu jego kompresowaniu. Metoda CPA to istotny przełom w technice laserowej ultrakrótkich impulsów dużej mocy. Właśnie za jej opracowanie otrzymał w 2018 roku, wraz z Donną Strickland, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Prof. Mourou jest inicjatorem i „ojcem chrzestnym” europejskiego projektu Extreme Light Infrastructure (ELI), utworzonego do badań oddziaływania światła z materią na poziomie najwyższych natężeń promieniowania świetlnego w najkrótszej skali czasowej. Gérard Mourou jest profesorem i członkiem Haut College w École polytechnique oraz emerytowanym profesorem na University of Michigan.

Na Politechnice Wrocławskiej wygłosi wykład pt. „Passion Extreme Light”, w którym opowie o laserach ultrawysokiej mocy rzędu 10 PW (1 PW = 1015 W) i ultrakrótkich impulsach poniżej attosekundy (mniej niż 10-18 s) oraz o ich zastosowaniach w różnych dziedzinach życia.

Spotkanie odbędzie się 2 marca w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8) o godzinie 14:00. Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Wymagana wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem serwisu evenea.pl.

MK

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)