Badania

Inżynierowie z Lublina opracowali rozłączniki nowej generacji

Opublikowano: 2019-11-19

forum akademickie
Fot. K. Krzysiak, SAF PL

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej we współpracy ze spółką EKTO z Białegostoku stworzyli prototyp innowacyjnego próżniowego rozłącznika napowietrznego w obudowie zamkniętej. EKTOS to aparat do stosowania w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych średniego napięcia, służący do rozłączania i załączania prądu. Aparat jest ekologiczny, posiada lepsze parametry elektryczne, większą trwałość oraz wyższą niezawodność w porównaniu do obecnie istniejących rozwiązań. Przystosowany jest również do pracy w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, np. przy intensywnych opadach śniegu czy dużym oblodzeniu.

Wynalazek posiada rozwiązania niewystępujące w aktualnie stosowanych urządzeniach. Nowością jest zamknięta konstrukcja bez szkodliwych dla środowiska gazów. W rozłączniku naukowcy wykorzystali technikę próżniową do gaszenia łuku elektrycznego. Jest to technologia w pełni ekologiczna, a jednocześnie pozwalająca na uzyskanie zwiększonej trwałości łączeniowej i mechanicznej. Obecnie na rynku dostępne są rozłączniki z układem komór gaszeniowych umieszczonych w środowisku sześciofluorku siarki SF6 (gaz wywołujący efekt cieplarniany ponad 22 tysiące razy większy niż dwutlenek węgla). Rozłącznik EKTOS jest w pełni ekologiczny, a jego konstrukcja zapewnia uniezależnienie od warunków atmosferycznych, w szczególności od oblodzenia, korozji i uszkodzeń mechanicznych podczas burzy.

– Nasze rozwiązania wyeliminują konieczność przeprowadzania regularnych przeglądów i konserwacji rozłącznika oraz stosowania szkodliwego dla środowiska gazu SF6 (sześciofluorek siarki). Dzięki temu urządzenie będzie pracować niezawodnie przez wiele lat, co ograniczy koszty eksploatacji i poprawi niezawodność infrastruktury sieciowej oraz podniesie standardy jakościowe dystrybucji energii elektrycznej – mówi prof. Paweł Węgierek z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Efektywność urządzenia w zarządzaniu siecią dystrybucyjną potwierdza Sławomir Staszak, dyrektor rozwoju produkcji EKTO:

– Wyposażenie urządzenia w sprzężony z układem stykowym, opracowany od podstaw, silnikowy napęd zasobnikowo-sprężynowy, umożliwi pełną automatyzację pracy sieci, co przełoży się na skrócenie przerw w dostawie energii elektrycznej.

Jak zapowiada prezes EKTO Sławomir Laskowski, wynalazek już w przyszłym roku zostanie wdrożony do produkcji. Jego zastosowanie poprawi jakość dystrybucji energii elektrycznej, przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów i strat technicznych oraz zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla.

Prace nad nowym napowietrznym rozłącznikiem trwały 3 lata i kosztowały ponad 9 mln zł. Środki pochodziły z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

źródło: PL


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie