Badania

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Naukowcy z PL mają na to sposób

Opublikowano: 2019-11-29

forum akademickie
Źródło: www.pixabay.com

Jak zapewnić obiektom z dużą liczbą pomieszczeń odpowiednią temperaturę i jednocześnie zmniejszyć rachunki za energię? Zespół pod kierunkiem dr. inż. Tomasza Cholewy z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej pracuje nad innowacyjnym systemem sterowania dostawą ciepła do dużych budynków, zarówno starych, jak i nowo powstających.

Zastosowanie projektowanego właśnie systemu zapewni użytkownikom komfort cieplny oraz oszczędności zużycia ciepła na poziomie około 10% w sezonie ogrzewczym, co pozwoli na zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych w okresie poniżej 1 roku.

– Na razie badania prowadzimy w skali laboratoryjnej. Skupiamy się na optymalizacji rodzajów architektury zewnętrznego systemu informatycznego oraz modułu/sterownika prognozowego instalowanego w obiektach. Następny etap to weryfikacja naszego rozwiązania w istniejących budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej zlokalizowanych w województwie lubelskim – mówi dr inż. Tomasz Cholewa z Katedry Jakości Powietrza Wewnętrznego i Zewnętrznego PL.

Jak dotąd brak jest na rynku systemów sterowania, które pozwalają w szybki, prosty i ekonomicznie uzasadniony, a mimo to w dokładny sposób, uwzględnić wpływ głównych czynników zewnętrznych (temperatura powietrza zewnętrznego, prędkość wiatru, nasłonecznienie) i wewnętrznych (zachowanie użytkowników systemu) na potrzeby sterowania dostawą ciepła do budynków zasilanych z sieci ciepłowniczej czy też innych źródeł ciepła, np. kotłowni.

– Innowacyjność przygotowywanego przez nas rozwiązania polega na tym, że sterownik będzie reagował z wyprzedzeniem na przewidywane warunki pogodowe oraz indywidualne zachowania użytkowników, co pozwoli na optymalizację dostawy ciepła do obiektu. Obecnie stosowane regulatory pogodowe bazują na aktualnej temperaturze powietrza zewnętrznego i dlatego nie pozwalają w pełni dostosować dostawy ciepła do aktualnych potrzeb. Dodatkową zaletą naszego sterownika jest krótki czas montażu, do 4 godzin, bez dodatkowych utrudnień dla użytkowników. Zarówno w przypadku budynku nowego, jak i modernizowanego, zmiany można wprowadzić łatwo i wygodnie – wyjaśnia dr Cholewa.

Badania będą trwały 3 lata. Ich koszt to blisko 1,3 mln zł. Środki na realizację projektu pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

źródło: PL


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie