Konkursy

Konkurs stypendialny dla studentów zarządzania UG chcących wyjechać na Islandię

Opublikowano: 2018-11-09

forum akademickie

Północnoatlantycka Organizacja Producentów Sp. z o.o. we współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetem w Akureyri School of Business in Science na Islandii podjęły się organizacji konkursu stypendialnego, który ma za zadanie wspierać polskich studentów zamierzających studiować na Uniwersytecie w Akureyri w ramach Programu Stypendialnego Erasmus. Wydarzenie inaugurujące konkurs PISCES (Polish Icelandic Scholarship – Exchange Studies) odbyło się 7 listopada na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Cele konkursu: wzmocnienie polskiego i islandzkiego sektora rybackiego poprzez zapewnienie wykwalifikowanego i doświadczonego kapitału ludzkiego; zwiększenie wymiany wiedzy i dobrych praktyk między sektorami akademickimi i biznesowymi; wsparcie finansowe utalentowanych studentów koncentrujących się na zainteresowaniach naukowych związanych z sektorem rybołówstwa, jakością, bezpieczeństwem i przetwarzaniem żywności; promocja wymiany studentów między polskimi i islandzkimi uniwersytetami.

Edukację przyszłej kadry sektora rybołówstwa postrzegam jako fundament przyszłości rozwoju krajowej i europejskiej gospodarki morskiej, tzw. sektora blue economy, który od lat jest wzorcowo tworzony w Islandii – mówi Bogusław Szemioth, konsul honorowy Republiki Islandii w Warszawie, i dodaje, że ideę stojącą za przedsięwzięciem Polish Icelandic SCholarchip – Exchange Studies (PISCES) najlepiej oddaje slogan konkursu: „be SMART! 4Blue Education”.

Studenci kierunku zarządzanie prowadzonego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego będą mogli się ubiegać o trzy roczne stypendia w wysokości 5000 euro każde (łączna pula nagród wynosi 15 000 euro), a warunkiem uczestnictwa w konkursie jest: status stypendysty programu ERASMUS+ na Uniwersytecie w Akureyri; złożenie aplikacji konkursowej wraz z napisaniem pracy na temat „Quality management driven by innovations influence of storage and transportation conditions of frozen herring, mackerel and cod on quality and processing”; prezentacja ww. pracy przed Radą Programową PISCES.

Jednym z elementów wsparcia studentek i studentów w przygotowaniu prac konkursowych będzie seria 15 godzin wykładów do wyboru w ramach autorskiego programu „Quality Management & Logistics of Food (Fishery) sector in practice”, którego celem jest przygotowanie merytoryczne studentów i przekazanie im praktycznej wiedzy przez liderów branży sektora rybołówstwa w Polsce. Do współpracy zaproszono grono ekspertów z największych firm przetwórczych w Polsce, tj. Espersen Polska, Graal, Lisner, Thai Union, a także firm związanych z gospodarką morską – MSC Polska, Kancelarię Radców Prawnych Misiewicz Mosek i Partnerzy oraz Samherji HF i Coldstore Gdańsk. Wykłady będą odbywać się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Radę Honorową PISCES tworzą: Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP – Pan Marek Gróbarczyk, Minister Rybołówstwa i Rolnictwa Republiki Islandii – Pan Kristján Þór Júlíusson, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjawiku – JE Gerard Pokruszyński, Ambasador Republiki Islandii w Berlinie – JE Martin Eyjólfsson.

Radę Programową PISCES tworzą: Uniwersytet Gdański: dr Angelika Kędzierska-Szczepaniak (Wydziałowy Koordynator Erasmus Wydziału Zarządzania, Prodziekan ds. Studenckich i Współpracy z Zagranicą Wydziału Zarządzania) oraz prof. Małgorzata Wiśniewska (Kierownik Zakładu Zarządzania Jakością i Środowiskiem na Wydziale Zarządzania); Uniwersytet w Akureyri: Ögmundur Knútsson, PhD; Północnoatlantycka Organizacja Producentów Sp. z o.o.: Maciej Kisiel; Samherji HF: Unnar Jónsson.

W wydarzeniu inaugurującym konkurs wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu w Akureyri, Uniwersytetu Gdańskiego, Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni oraz przedstawiciele firm z branży portowej, przetwórstwa oraz logistycznej z Polski i Islandii.
Kalendarz konkursu: prace konkursowe należy przesyłać do 30 kwietnia 2019 roku; wybór najlepszych prac odbędzie się do dnia 31 maja 2019 roku; przed wyłonieniem najlepszych prac odbędą się ich ustne prezentacje przez kandydatów/kandydatki, a dokładny termin prezentacji zostanie ogłoszony do dnia 15 maja 2019 roku; wyniki Konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej organizatora nie później niż 30 czerwca 2019 roku.

Wkrótce więcej szczegółów na stronie: http://pisces.edu.pl

Monika Rogo


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie