Nagrody

Kraków docenił osiągnięcia uniwersyteckich uczonych

Opublikowano: 2019-11-22

forum akademickie
Fot. Łukasz Wspaniały

Zespół autorski prof. Renaty Przybylskiej, Zespół Biologii Chemicznej i Projektowania Leków prof. Tadeusza Holaka oraz dr Andrzej Nowakowski zostali laureatami Nagrody Miasta Krakowa 2019. Uroczystość wręczenia pamiątkowych medali i dyplomów odbyła się w Teatrze Variètè.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję – po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, którego w 1535 r. nagrodzono za kodyfikację prawa miejskiego. Dziś komisja konkursowa przyznaje nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe.

W dziedzinie nauka i technika nagrodzono zespół autorski z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ w składzie: prof. Renata Przybylska, dr Barbara Batko-Tokarz, dr Agata Kwaśnicka-Janowicz, dr Donata Ochmann, dr Patrycja Pałka, dr Sylwia Przęczek-Kisielak, prof. Maciej Rak i prof. Kazimierz Sikora. Uczeni są autorami książki „Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich”. Publikacja podsumowuje dotychczasowe badania nad językiem Krakowa oraz ukazuje jego współczesne funkcjonowanie. Zawiera liczne cytaty, anegdoty i zdjęcia. Może zainteresować zarówno badaczy, jak i miłośników regionalizmów oraz samego Krakowa.

W tej samej kategorii Nagrodę Miasta Krakowa otrzymał Zespół Biologii Chemicznej i Projektowania Leków w składzie: prof. Tadeusz Holak, dr Katarzyna Magiera-Mularz, dr Bogdan Musielak i dr Łukasz Skalniak. Naukowcy jako pierwsi na świecie rozszyfrowali wspólnika” nowotworów. Poznali dokładną strukturę białkowego kompleksu, który zapewnia komórkom nowotworowym ochronę przed układem immunologicznym. Osiągnięcie badaczy z Wydziału Chemii pozwoli na opracowanie leków przeciwnowotworowych nowej generacji.

Za wszechstronną działalność wydawniczą i artystyczną w dziedzinie kultura i sztuka uhonorowano, nieobecnego na gali, dr. Andrzeja Nowakowskiego z Wydziału Polonistyki. Laureat zajmuje się estetyką fotografii i historią sztuki europejskiej, zagadnieniami edytorstwa i rynku książki. Jest autorem albumów: Sławomir Mrożek, Powiększenie. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie, Gołębnik. Polonistyka. Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sfery i cienie oraz Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza.

Łukasz Wspaniały, źródło: UJ


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie