Sprawy nauki

Krakowski Szpital na Klinach leczy i operuje dzieci z rzadką chorobą – artrogrypozą

Opublikowano: 2019-08-23

forum akademickie

Artrogrypoza to grupa rzadkich chorób przejawiających się często skomplikowanymi i trudnymi do leczenia deformacjami kończyn. Dzieci dotknięte tą chorobą mają zniekształcone zarówno ręce, łokcie czy barki, jak i kończyny dolne – stopy, kolana i biodra. Tylko nieliczne ośrodki na świecie podejmują się leczenia małych pacjentów z tą rzadką chorobą. W Krakowie istnieje jedyne w Polsce Centrum Leczenia Artrogrypozy (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy), we współpracy z którym, Krakowski Szpital na Klinach również podjął się tego wyzwania i leczy dzieci z artrogrypozą.

Jedna z takich operacji została przeprowadzona w ubiegłym tygodniu przez znanych krakowskich ortopedów, dr. hab. n. med.  Bartłomieja Kowalczyka oraz dr. med. Jarosława Felusia, i dotyczyła korekcji stopy u 6-letniego chłopca – Georgiego z Ukrainy.

– Georgii cierpi na rzadką, genetycznie uwarunkowaną artrogrypozę. Stopy chłopca wymagały operacyjnej korekcji – były zniekształcone i utrudniały mu chodzenie, noszenie normalnych butów. Tym samym miał  utrudnione kontakty z rówieśnikami, ograniczenia ruchowe, nie mógł cieszyć się z codziennych zabaw i przyjemności.  Operacja przebiegła pomyślnie, mamy nadzieję, że niedługo Georgii dołączy do kolegów w swojej szkole. Leczenie dzieci z artrogrypozą jest trudne, wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale i zaangażowania wielu osób w proces leczenia. Cieszy mnie, że także w Szpitalu na Klinach możemy świadczyć takie usługi na światowym poziomie,  dla pacjentów z zagranicy i z Polski. A dzięki temu przywracamy radosne dzieciństwo naszym małym pacjentom – mówi dr hab. n. med. Bartłomiej Kowalczyk z Krakowskiego Szpitala na Klinach.

Operacja u pacjenta z artrogrypozą to połączenie doświadczenia chirurgów z nowymi technologiami. Jeszcze na sali operacyjnej, bezpośrednio po zabiegu, ortotyk za pomocą skanera 3D wykonuje komputerowy model korygowanej kończyny, uzupełniony o jej dokładne pomiary przy pomocy precyzyjnych narzędzi. Służą one do idealnego dopasowania dedykowanej dla pacjenta ortezy, czyli łuski, wykonanej z wysokiej klasy materiałów, zabezpieczającej kończynę przed ponownym zniekształceniem.

Tego typu postępowanie jest standardem w leczeniu artrogrypozy i znacząco poprawia wyniki leczenia oraz możliwości funkcjonowania  małych i dużych pacjentów.

Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl.

Dominika Górska


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie