Sprawy nauki

Ks. prof. Michał Heller doktorem h.c. Politechniki Rzeszowskiej

Opublikowano: 2019-06-03

forum akademickie
Fot. B. Motyka

Ksiądz prof. dr hab. Michał Heller otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. Wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu jego wybitnych osiągnięć i dokonań z zakresu nauk teologicznych, w szczególności filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. 

Ks. prof. Michał Heller to wybitny uczony, kosmolog, filozof przyrody i teolog. Jest autorem ponad 1100 publikacji, w tym blisko 70 monografii. Jako jedyny Polak został laureatem Nagrody Templetona, nazywanej także „teologicznym Noblem”, która jest przyznawana za przerzucanie mostów między nauką i religią. Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej odbyła się 30 maja.

W wygłoszonej laudacji, prof. Tadeusz Markowski, rektor PRz i jednocześnie promotor doktoratu honoris causa, przybliżył sylwetkę ks. prof. i jego działalność naukową. Zaznaczył, że przyznając tytuł politechnika pragnie oddać hołd niezwykłemu człowiekowi, dla którego nauka jest sensem i celem życiowych zmagań. \

– Czynimy to z tym większą dumą i uznaniem, że z dorobku naukowego księdza profesora od wielu już lat korzysta liczne grono pracowników i młodych adeptów nauki nie tylko naszej uczelni – mówił.

Dodał, że ks. prof. Heller należy do czołówki światowej klasy naukowców i współpracuje z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki na całym świecie. Badania naukowe prowadził w wielu ośrodkach naukowych, m.in. na Katolickim Uniwersytecie w Louvain-la-Neuve w Belgii, gdzie objął Katedrę Georgesa Lemaitre’a, w Instytucie Astrofizyki Uniwersytetu w Oxfordzie, na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Leicester, na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu w Waszyngtonie, na Uniwersytecie Arizony w Tucson oraz na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Swoje dokonania naukowe publikował w wielu renomowanych czasopismach.

Ks. prof. Heller jest także twórcą i fundatorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, którego działalność angażuje dziesiątki uczonych, głównie z krakowskiego środowiska. Otrzymał także liczne doktoraty honoris causa wielu uczelni, m.in. Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Był też wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Został odznaczony złotym medalem „Plus ratio quam vis” Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest kawalerem Złotego Krzyża Zasługi i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz laureatem Medalu św. Jerzego. W 2012 roku otrzymał Złotego Wiktora, a w 2013 r. – Superwiktora Specjalnego. W maju 2014 roku został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Orderem Orła Białego, a w 2015 – otrzymał Nagrodę Złotej Róży za najlepszą książkę popularnonaukową, pt. „Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem”. W 2018 roku nadano mu tytuł „Wybitnego Polaka”.

Z okazji przyznania doktoratu honoris causa ks. prof. Hellerowi otrzymał listy gratulacyjne od wielu osób. Premier Mateusz Morawiecki w swoim liście podkreślił m.in., że dorobek Księdza Profesora to pół wieku czynnego życia badawczego, działalności naukowej i popularyzatorskiej. Lata interdyscyplinarnych prac dotyczących relacji między nauką, filozofią i religią. Świadectwem tego imponującego dziedzictwa są setki publikacji, które stanowią inspirację dla kolejnych prac badawczych – zaznaczył premier. Z kolei wicepremier Jarosław Gowin wyraził najwyższe uznanie dla dotychczasowych osiągnięć naukowych Księdza Profesora. Dodał, że honorując ks. prof. Hellera tą zaszczytną godnością akademicką, społeczność rzeszowskiej uczelni doceniła światowej sławy specjalistę w dziedzinie kosmologii, filozofii przyrody i relacji nauka – wiara oraz popularyzatora nauki.

W czasie uroczystości z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, ks. prof. Michał Heller wygłosił wykład pt. „Nauka w wielkim stylu”.

Tytuł doktora honoris causa Politechnika Rzeszowska przyznaje od 2002 roku. Do tej pory uhonorowano nim 13 osób.

Źródło: PRz

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie