Konkursy

Laureaci konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”

Opublikowano: 2019-12-30

forum akademickie
Źródło: www.pgnig.pl

Studenci i doktoranci Akademii Górniczo-Hutniczej zdominowali podium tegorocznej edycji konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”. Najwięcej zgłoszonych pomysłów dotyczyło technologii wodorowych.

W tym roku do organizatorów napłynęła rekordowa (55) liczba zgłoszeń. W finałowej rywalizacji brali udział przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Częstochowskiej.

Autorami zwycięskiego projektu są studenci Mikołaj Krupa i Maciej Kalka oraz doktorant mgr inż. Paweł Jagoda z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Opracowali oni rozwiązanie zapewniające bezpieczne, tanie i efektywne magazynowanie wodoru oraz możliwość jego oczyszczania, co ma bardzo duże znaczenie w dalszym wykorzystaniu wodoru np. w ogniwach paliwowych.

– Pracujemy nad tym projektem już od kilkunastu miesięcy. Testowaliśmy go w warunkach laboratoryjnych i półrzeczywistych, więc ryzyko niepowodzenia jest niskie. To pionierskie rozwiązanie pozwalające na magazynowanie wodoru w efektywny, tani i bezpieczny sposób – wyjaśnia Mikołaj Krupa z AGH.

Oprócz 30 tys. złotych autorzy projektu dostaną także szansę na 400 tys. zł dofinansowania jego realizacji.

Drugą nagrodę w wysokości 20 tys. zł zdobyli Andrzej Nowak i Cezary Czajkowski, doktoranci z Politechniki Wrocławskiej, za opracowanie innowacyjnego typu wymiennika ciepła do procesu regazyfikacji. Z kolei nagrodę w wysokości 10 tys. zł za zajęcie trzeciego miejsca otrzymali Edyta Kruk, doktorantka na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH oraz Bartłomiej Małkus, student na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH, którzy zaprezentowali inteligentną sieć dystrybucji do zastosowania na rynku LNG małej skali.

Konkurs „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG” odbył się po raz piąty. Kierowany jest do studentów i doktorantów pracujących nad innowacyjnymi projektami o charakterze badawczo-rozwojowym, które odpowiadają obszarom działalności Grupy Kapitałowej PGNiG. Poza nagrodami finansowymi, w przypadku zainteresowania rozwojem i wdrożeniem ze strony PGNiG, autorzy najlepszych rozwiązań mogą liczyć na wysokie dofinansowanie pozwalające na realizację projektu. W ocenie projektów brane były pod uwagę ich innowacyjność i oryginalność, realne szanse na wdrożenie oraz korzyści, jakie mogą przynieść dla PGNiG. Pomysły, które w ramach konkursu trafiają do Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG, coraz częściej znajdują praktyczne zastosowanie w branży gazowniczej.

MK, źródło: PGNiG


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie