Badania

Lekarstwo na AIDS coraz bliżej

Opublikowano: 16.11.2017

forum akademickie
Źródło: naukawpolsce.pap.pl/

Poznanie mechanizmów obronnych u małp nosicieli wirusa SIV, podobnego do HIV, ma pomóc w znalezieniu lekarstwa dla ludzi.

– Wśród grupy małp, kotawców, wiele jest nosicielami wirusa SIV. Małpy te jednak nie chorują na AIDS. Jeśli zrozumiemy dlaczego, być może uda się nam opracować nowe terapie przeciwko HIV – mówi dr Anna Jasińska z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, która prowadzi badania w zespole naukowców z University of California.

Kotawce, zwane inaczej werwetami, to gatunek naczelnych, który jest bardzo rozpowszechniony w Afryce na południe od Sahary.

– Dla mnie werwety to model, który pozwala poznać procesy związane z biologią chorób chronicznych człowieka, takich jak choroby neuropsychiatryczne, choroby zakaźne, choroby metaboliczne. W tym modelu badamy efekty selekcji naturalnej i adaptacje do środowiska, w tym groźnych patogenów. Zgłębiamy też mechanizmy regulacji ekspresji genów, które mogą wpływać na rozwój organizmu i zdrowie – mówi dr Jasińska. – Kotawiec jest głównym nosicielem wirusa SIV wśród afrykańskich naczelnych. Jest to dla nas ważne, bo wirus HIV, który wywołuje pandemię AIDS u człowieka, to właśnie mutacja SIV.

Dla małp może być, podobnie jak dla ludzi, śmiertelnie niebezpieczny. Np. u makaków pochodzących z Azji rozwija się małpia forma AIDS. Makaki nie są jednak nosicielami tego wirusa i zapewne dlatego brak u nich adaptacyjnych mechanizmów do radzenia sobie z nim. Odmiennie niż werwety, które są nosicielami SIV od tysięcy lat. W wyniku selekcji naturalnej przetrwały osobniki, które sobie z nim radziły.

– Nasze badania sygnałów selekcji naturalnej u afrykańskich kotawców wykazały, że małpy te rozwinęły przystosowania do tego, jak przeżyć, mając wirusa SIV – mówi dr Jasińska. – Co ciekawe, znaleźliśmy również silne sygnały selekcji naturalnej w genach ważnych w regulacji infekcji innymi wirusami, takimi które są niebezpieczne u pacjentów zakażonych HIV.

Naukowcy chcą poznać mechanizmy obronne u kotawców i zrozumieć, dlaczego nie chorują, dzięki czemu może w przyszłości uda się zaprojektować nowe, skuteczniejsze sposoby terapii osób zarażonych HIV. Sekwencjonują genom kotawców i badają jego zmienność w różnych populacjach. To nowatorskie podejście do szukania nowych strategii terapeutycznych przeciwko HIV. Badania zespołu, w którym uczestniczyła dr Jasińska, ukazały się w czasopiśmie „Nature Genetics” (ttp://www.nature.com/articles/ng.3980 ).

JK

(źródło: PAP/Rynek Zdrowia)


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie