Aktualności
Szkoły wyższe
17 Marca
Opublikowano: 2017-03-17

Lex Drewinski – Demo

Dziekan Wydziału Humanistycznego US, prof. Urszula Chęcińska, zaprasza na wykład prof. dr. hab. Lexa Drewińskiego  pt. Lex Drewinski – Demo, który odbędzie się w środę 22 marca. Wykład jest częścią cyklu spotkań pn. Szczecin Humanistyczny, objętego patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr. hab. Edwarda Włodarczyka. Po wykładzie odbędzie się otwarcie wystawy plakatów szczecińskich artystów, swoje prace zaprezentują: Lex Drewiński, Leszek Żebrowski, Andrzej Tomczak, Ireneusz Kuriata, Sylwia Godowska, Agata Pełechaty oraz Magdalena Januszkiewicz.

Prof. dr hab. Lex Drewinski (ur. w 1951 r. w Szczecinie) studia i dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Od roku 1981 współpracuje w charakterze plakacisty z Pol-Filmem w Warszawie. W latach 1983-1985 reżyser i scenarzysta w Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu. W roku 1985 emigrował do Berlina Zachodniego, gdzie m.in. kształcił się w dziedzinie grafiki komputerowej (lnstytut CIMDATA GmbH). W roku 1992 wygrał konkurs na stanowisko profesora Grafik Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie (Niemcy), gdzie prowadzi zajęcia do chwili obecnej. Od roku 2010 jest również profesorem w Akademii Sztuk w Szczecinie. Od roku 2002 pisze felietony do kwartalnika projektowego„2+3D”. Członek honorowy STGU w Warszawie i Union of Designers.

Za swoje prace uzyskał około 180 nagród i wyróżnień, głównie międzynarodowych, np.: Grand Prix, International Triennial of Stage Poster, Sofia (Bułgaria) 2007; 1. nagroda, International Triennial of Political Poster, Mons (Belgia) 1998; 2 x złoty medal, International Poster Biennial in Mexico (Meksyk) 2010, 1998; Grand Prix, Virtual Biennale Prague, Praga (Czechy) 2011; Grand Prix, “Awakening World Awards”, Teheran (Iran) 2012; 1. nagroda, International Biennale of Social-Political Poster, Oświęcim/Auschwitz 2012; 2 x AwardWinner, The Colorado International Invitational Poster Exhibition, Fort Collins (USA) 2013, 2001; Grand Prix i 1. nagroda, International PosterTriennial Ekoplagat, Źilina (Słowacja) 2014, 1996; Główna nagroda, International FestivaI of Art on Bilboards “Art Moves 2015”, Toruń 2015; Leipzig Poster Prize, 3. International Poster Exhibition Leipzig 2016, Lipsk (Niemcy) 2016; Nominowany do “European Designers Hall of Fame 2007″ European Design ED-Awards, Ateny (Grecja) 2007; Honorowy Ambasador Szczecina 2016, i wiele innych.

Ponad 60 wystaw indywidualnych, m.in. w Atenach, Barcelonie, Berlinie, Damaszku, Guadalajarze, Londynie, Madrycie, Meksyku, Nikozji, Pekinie, Sztokholmie i Quito. W 2000 r. jego„LexICON A—Z” zostaje wystawiony w Centre Georges Pompidou w Paryżu jako przykład obiektu graficznego odnoszącego się do słownika pojęć człowieka XXI w.

– Człowiek to miasto, w którym mieszka. Szczecin jest miastem humanistycznym, o niezwykłej historii i tradycji. Miastem wielokulturowym, w którym spełnia się definicja człowieka i obywatela, jego praw i wolności. W czasach, gdy stałe dążenie człowieka do potwierdzania i powiększania swojej wartości przejawia się coraz częściej jako życie poza godnością ludzką i osobistą, konieczne wydaje się podjęcie humanistycznego dialogu nad „możliwością ulepszania człowieka” – podkreśla prof. Urszula Chęcińska, pomysłodawczyni i organizatorka cyklicznych wykładów Szczecina Humanistycznego.

Celem wykładów jest szerokie upowszechnianie treści humanistycznych, propagowanie kultury humanistycznej, krzewienie idei studium humanitatis, prezentacja humanistycznych intencji edukacji – w duchu tolerancji, ku wielokulturowemu dialogowi i ochronie humanitas. Wykłady otwarte z cyklu Szczecin Humanistyczny odbywają się od 2008 roku.

Wykład odbędzie się w środę, 22 marca, o godzinie 10.00, w Sali Rady Wydziału Humanistycznego, przy ul. Krakowskiej 71-79.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Julia Poświatowska

Źródło zdjęcia: culture.pl

Dyskusja (0 komentarzy)