Nagrody

Medale lubelskich inżynierów na wystawie w Genewie

Opublikowano: 2019-04-16

forum akademickie
Zespół prof. J. Pawłat z mobilnym reaktorem plazmowym, Źródło: PL

Dwa medale – złoty i srebrny – zdobyli inżynierowie z Politechniki Lubelskiej na 46. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków „Geneva Inventions”, która odbyła się w Szwajcarii.

Najcenniejszy laur przyznano mechanizmowi regulacyjnemu cylindra nastawnego wytłaczarki jednoślimakowej. To rozwiązanie naukowców z Polski i Portugalii opracowane w ramach projektu Newex. Wytłaczarki ślimakowe znajdują zastosowanie w przetwórstwie materiałów polimerowych, żywności i związków farmaceutycznych. Częstym problemem w takich urządzeniach są wahania przepływu materiału spowodowane nieregularnym jego transportowaniem w układzie uplastyczniającym. Materiały te zawierają wiele składników dodatkowych, które pogarszają właściwości przetwórcze i utrudniają przetwórstwo w klasycznych wytłaczarkach. Zasilanie wytłaczarek takim materiałem staje się niestabilne i nieefektywne.

– Nasz wynalazek umożliwia regulację długości rowków w cylindrze wytłaczarki w czasie trwania procesu wytłaczania, co wpływa na wydajność procesu i poziom ciśnienia wytłaczanego materiału. Zwiększenie długości rowków zmienia warunki pobierania materiału oraz powoduje wzrost wydajności i ciśnienia materiału. Efektem jest ustabilizowanie się przepływu. Dodatkowo, możliwość uzyskania cylindra bez rowków w początkowej fazie wytłaczania, zmniejsza opór przepływu tworzywa, co pozwala na zastosowanie silnika napędowego ślimaka o mniejszej mocy. Kolejna zaleta to możliwość usuwania zalegającego w rowkach materiału – podsumowuje prof. Janusz Sikora z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Wydziału Mechanicznego PL.

Srebrnym medalem nagrodzono z kolei mobilne urządzenie do plazmowania na potrzeby rolnictwa i przemysłu spożywczego, autorstwa młodych naukowców pracujących pod kierunkiem prof. Joanny Pawłat.

– Obróbka plazmą posiada wiele zalet. Jest skuteczna i efektywna, zaś w porównaniu z metodami tradycyjnymi cechuje się niską toksycznością. Jest to ważne szczególnie w gospodarstwach ogrodniczych i sadowniczych, które chcą uzyskać certyfikaty upraw ekologicznych, a posiadają ograniczone możliwości lub całkowity zakaz stosowania środków chemicznych – wyjaśnia prof. Pawłat, kierownik Zakładu Technologii Plazmowych i Energii Odnawialnej na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PL.

Wynalazek zmniejsza ilość patogennych mikroorganizmów: bakterii i grzybów, pozwala na zachowanie wymiany gazowej w tkankach, wpływa pozytywnie na tworzenie kallusa, wspomagając tym samym gojenie ran oraz ukorzenianie pędów oraz wydłuża przydatność do spożycia świeżych soków niepasteryzowanych. Działanie plazmą ma działanie stymulujące na organizm roślinny i przyśpiesza kiełkowanie nasion.

Zespół prof. Pawłat, w skład którego wchodzą mgr inż. Michał Kwiatkowski i mgr inż. Piotr Terebun, otrzymał wyróżnienie w Genewie już po raz drugi. Poprzednio, w 2016 roku, nagrodzono srebrem ich dyszę plazmową.

Iwona Czajkowska-Deneka

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie