Medalowe żniwa akademików w MŚ w kajakarstwie

Opublikowano: 13.08.2018

forum akademickie
Źródło: AZS

Dziesięć medali, w tym cztery złote, wywalczyli polscy zawodnicy na Akademickich Mistrzostwach Świata w kajakarstwie klasycznym. Krążki trafiały głównie do kajakarek i kanadyjkarzy.

Biało-czerwone barw w węgierskim Szolnok reprezentowało 21 studentek i studentów. Na najwyższym stopniu podium aż trzykrotnie stawali Aleksander Kitewski (WSG Bydgoszcz) i Grzegorz Bryński (ZWKF Gorzów Wielkopolski). W konkurencji C2 nie mieli sobie równych na dystansach 200, 500 i 1000 metrów. Czwarte złoto dorzuciła osada K4 kobiet na 500 metrów – Dominika Włodarczyk (WSG Bydgoszcz), Paulina Markiewicz (Politechnika Opolska), Klaudia Cyrulewska (WSPiA Poznań) i Małgorzata Puławska (WSPiA Poznań).

Srebrne medale zdobyły nasze żeńskie osady w K2 500 metrów, K1 200 metrów, K2 200 metrów oraz K4 200 metrów. Z brązu cieszyli się z kolei mężczyźni startujący w K2 na 200 metrów i K4 na 1000 metrów.

W klasyfikacji medalowej Polacy uplasowali się na trzecim miejscu, za gospodarzami imprezy i Białorusinami. Warto dodać, że tylko w jednej konkurencji nasi reprezentanci nie dostali się do finału. Złoto naszych kajakarzy w C2 na 200 metrów jest dwusetnym medalem z najcenniejszego kruszcu w historii polskich występów w AMŚ od 1958 roku, kiedy to nastąpiła zmiana formuły tych zawodów i rozgrywane są co dwa lata, na zmianę z uniwersjadami. Polscy studenci zdobyli w nich łącznie aż 611 krążków.