Szkoły wyższe

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2017 na UMCS

Opublikowano: 2017-04-19

forum akademickie

21 kwietnia br. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wraz z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizują jubileuszowe obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz Ogólnopolskiego Dnia Geografa. Wydarzeniem inaugurującym będzie otwarcie wystawy fotografii pt. „Karpaty Wschodnie” autorstwa Jacka Wnuka – absolwenta geografii na UMCS oraz fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Wernisaż o godz. 9.00 w Auli im. Romera na WNoZiGP UMCS (al. Kraśnicka 2cd, Lublin).

Międzynarodowy Dzień Ziemi to inicjatywa globalna, której głównym celem jest promowanie w społeczeństwie podejścia ekologicznego oraz budowanie postawy wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Już po raz 10. pracownicy oraz studenci UMCS w Lublinie, włączając się w tę akcję, proponują uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych szeroką ofertę wykładów, warsztatów, zajęć terenowych i ruchowych, wystaw, gier oraz konkursów.

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi na UMCS pojawi się kilku gości specjalnych: podróżnik Jędrzej Majka – z prelekcją pt. Madagaskar – Wśród lemurów i baobabów; Michał Osólski z Greenpeace Polska z wykładem o Puszczy Białowieskiej; Katarzyna Tołkacz – doktorantka z Uniwersytetu Warszawskiego opowie o roli wilka w przyrodzie i gospodarce człowieka, a emerytowany pracownik Wydziału NoZiGP – prof. Krzysztof Wojciechowski przypomni wyprawę jachtem „Śmiały” do Ameryki Południowej.

Z zajęć aktywnie angażujących uczestników można także wymienić: Origami, Map-puzzle, Artystyczne spotkanie z przyrodą, Gry planszowe Parków Krajobrazowych, Escape room, Turystyczne krzyżówki, Teleturniej geograficzny, Warsztaty graficzne, Animacje ruchowo-taneczne, Baccia, Bule i wiele innych.

W obchody Dnia Ziemi 2017 włączone zostały również dwa konkursy plastyczne: regionalny etap Międzynarodowego Konkursu Kartograficznego im. B. Petchenik oraz konkurs na krótką formę komiksową pod hasłem „Dzień Ziemi – na ratunek Planecie!”. Wyniki obu konkursów zostaną ogłoszone 21 kwietnia w trakcie uroczystego otwarcia imprezy.

W organizowanym przez UMCS wydarzeniu swój czynny udział potwierdzili przedstawiciele: Greenpeace Polska, Ligi Ochrony Przyrody, Poleskiego Parku Narodowego, Roztoczańskiego Parku Narodowego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Stowarzyszenia Polskich Energetyków Oddział w Radomiu, Towarzystwa dla Natury i Człowieka, Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie oraz Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Szczegółowy program Dnia Ziemi na UMCS znajduje się pod linkiem: https://docs.google.com/spreadsheets/d/16h2FWE4GDN9JFVEqMaQg0xuYr8zci8KJl8IcdfbuK3U/edit#gid=0.

Katarzyna Kozielewicz


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie