Szkoły wyższe

Na UKSW uruchomiono superkomputer CATO

Opublikowano: 2020-09-17

forum akademickie
Fot. PAP

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uruchomił superkomputer CATO, który służy do realizowania obliczeń wysokiej wydajności. Dzięki niemu uczelnia otwiera się na nowe kierunki badań i rozwoju. 

– Przyszłość dogoniła teraźniejszość. To jest najnowocześniejsza technologia na uniwersytecie humanistycznym – mówi Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny IBM Polska o superkomputerze UKSW.

CATO jest nieodłączną częścią budowy kampusu technologii cyfrowych UKSW w Dziekanowie Leśnym. Dzięki superkomputerowi obliczenia o wysokiej wydajności (HPC – High Performance Computing), będą rozszerzone o zadania sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) i wysokowydajnej analizy danych (HPDA – High Performance Data Analytics). CATO umożliwia modelowanie i symulacje w oparciu o zbiory dużych danych. Technologia, która tworzy szkielet jednego z najszybszych superkomputerów na świecie Summit, wyposażonego w procesory IBMPOWER9 dostępna jest w laboratoriach Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW. Stanowi on część infrastruktury badawczej finansowanej w ramach projektu Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW ze środków UE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

– Zmienia się nasza rzeczywistość, dlatego i nauka musi się zmieniać. Nasz ośrodek badawczy realizuje projekty przede wszystkim w oparciu o zdobycze nauki z wykorzystaniem najnowszych technologii sztucznej inteligencji, zarówno na zlecenia biznesu, jak i instytucji państwowych i naukowych – komentuje prof. Marek Niezgódka, dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW. – Już samo jego powstanie to przykład wzorowej współpracy nauki z biznesem.

Ośrodek będzie się zajmować nie tylko problemami technologicznymi, korzystając z podstaw humanistyczno-społecznych. Zadaniem CNT jest tworzenie zespołów transdyscyplinarnych, w których będą rozważane aspekty społeczne i humanistyczne z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Prof. Niezgódka podkreśla, że UKSW będzie świadomie budować modele społeczne w celu rozwijania gospodarki i więzi społecznych.

– Dzisiaj nowe technologie często je naruszają, a rozwój technologii powinien podlegać ograniczeniom, jeśli chodzi o życie człowieka i całego społeczeństwa.

Za produkcję sprzętu odpowiada IBM, dostawę i wdrożenie realizowali IBM i polska firma Infonet-Projekt. Dyrektor generalny IBM podkreśla, że nowe technologie pełnią ważną rolę w dzisiejszym świecie.

– Sztuczna inteligencja ma na celu uzupełnić człowieka, a nie go zastąpić. Jej działanie opiera się na magazynowaniu danych, a dane zawsze mają swojego właściciela. Kraje, które korzystają z algorytmów sztucznej inteligencji muszą mieć pewność, że dane były zbierane w sposób etyczny i nie zostały zafałszowane – mówi Jarosław Szymczuk, dodając, że uruchomienie CATO to kolejny przełomowy moment dla polskiej nauki, gdyż dzięki skoncentrowaniu tak dużej mocy obliczeniowej, naukowcy UKSW w istotny sposób będą mogli wpływać na rozwój najnowszych zagadnień badawczych, jak deep learning i sztuczna inteligencja.

Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję i sieci neuronowe pozwalają na rozwiązywanie problemów, które do tej pory wymagały wielu godzin pracy specjalistów o wieloletnim doświadczeniu. Dzięki uczeniu maszynowemu i sztucznej inteligencji komputery są w stanie wykonać te same zadania znacznie szybciej, a często skuteczniej.

– Wierzymy, że uruchomienie nowej jednostki badawczej w ramach UKSW to zdecydowany i pożądany krok w przyszłość. Nasza uczelnia ma tradycyjnie profil społeczny i humanistyczny, jednak chcemy otworzyć się na nowe kierunki badań i rozwoju dzięki sztucznej inteligencji. To właśnie jest przełomowy moment w skali całej uczelni – podsumowuje prof. Niezgódka.

źródło: UKSW

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie