Instytuty naukowe

Nagrody PPP dla czterech instytutów

Opublikowano: 08.03.2018

forum akademickie

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniły zwycięzców XX edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Nagrody i wyróżnienia przyznano podczas jubileuszowej gali 1 marca 2018 r. w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Kapituła konkursu przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz rozwiązanie stworzone we współpracy jednostki naukowej i przedsiębiorcy. Wśród nagrodzonych są cztery instytuty badawcze.

Produktem przyszłości jednostki naukowej uznano IntraLine-IOERT Narodowego Centrum Badań Jądrowych. IntraLine-IOERT to akcelerator elektronów służący do naświetlania tkanek zaatakowanych przez nowotwór. Został zbudowany w NCBJ w Świerku przy współpracy z Wielkopolskim Centrum Onkologii. Jest to akcelerator śródoperacyjny, który służy do wykonywania naświetlań w trakcie operacji, bezpośrednio po chirurgicznym usunięciu zasadniczej części guza. Akcelerator dostarcza terapeutycznej wiązki elektronów, która wnika w chorą tkankę na zadaną głębokość i niszczy komórki rakowe. Głębokość wnikania może wybrać lekarz w zależności od oceny spodziewanej rozległości pozostałych po operacji zmian chorobowych. Urządzenie znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii nowotworów piersi, ale nie tylko. Z punktu widzenia pacjenta korzystne jest przede wszystkim skrócenie i zmniejszenie niedogodności związanych z typowymi naświetlaniami onkologicznymi.

W tej samej kategorii wyróżnienie za bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania ATRAX otrzymał Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. ATRAX jest nowoczesną konstrukcją wykonaną z kompozytów szklano-węglowych. Jest wyposażony w cztery ramiona, na których końcach znajdują się po dwa elektryczne silniki, napędzające przeciwbieżnie pracujące śmigła. Daje to konstrukcji większą stabilność i bezpieczeństwo. Może być przeznaczony do wojskowych zadań rozpoznawczych lub cywilnych, np. patrolowanie terenów miejskich i leśnych, wspieranie akcji SAR, ocena skutków klęsk żywiołowych, kontrolowanie stanu linii wysokiego napięcia, infrastruktury kolejowej, rurociągów, ochrona osób i mienia, badanie skażeń.

Także wyróżnienie w kategorii produkt przyszłości jednostki naukowej otrzymał Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych za maszynę zagregowaną z ciągnikiem rolniczym do zbierania i zwijania materiału drzewnego, pozostałego po ścince gałęzi, odrostów drzew i krzewów, jako biomasy na cele energetyczne.

Maszyna ta może pracować na różnych podłożach, w tym na glebach bardzo zakamienionych, a zwinięte w bele ścinki od razu zagospodarować jako biomasę. Atutem jest możliwość wykorzystania urządzenia w niewielkich rzędach pomiędzy drzewami owocowymi w sadach czy poprzez zastosowanie podwozia maszyny typu tandem niewychodzącego poza jej szerokość.

Nagrodę w kategorii produkt przyszłości stworzony we współpracy jednostki naukowej i przedsiębiorcy otrzymały Instytut Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego i NTI Sp. z o.o. za technologię zagospodarowania popiołów lotnych łącznie z odpadami komunalnymi i przemysłowymi w produkcji kruszyw lekkich dla budownictwa.

Kruszywa te uzyskiwane są w wyniku niskotemperaturowej syntezy osadów ściekowych z mineralnymi odpadami komunalnymi i górniczymi. Zawarte w osadach ściekowych związki metali ciężkich zostają wbudowane w strukturę krystaliczną spieku krzemianowego, dzięki czemu stają się niewymywalne i bezpieczne dla środowiska. Rozwiązanie otrzymało także nagrodę specjalną za ekoprodukt.

Laureaci konkursu, oprócz prawa do posługiwania w promocji znakiem oraz hasłem Polski Produkt Przyszłości, mają także możliwość uzyskania grantu na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu. Zwycięzcy mogą starać się o grant 100 tys. zł, wyróżnieni o grant w wysokości 25 tys. zł.

JK

(źródło: RGiB)


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie