Konkursy

Najlepsze książki historyczne 2017 roku

Opublikowano: 30.01.2018

forum akademickie

Internauci i eksperci wybrali najlepsze książki historyczne 2017 roku. Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” (http://historiazebrana.pl) organizowany jest przez portale Histmag.org (https://histmag.org) i Granice.pl (http://granice.pl). Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad dwa tysiące głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

W tej kategorii jury wyróżniło publikację Sheili Fitzpatrick Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki, wydaną przez Wydawnictwo Czarne.

Z kolei serca internautów podbiła książka Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki Marty Grzywacz, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków – zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Jury zdecydowało się przyznać nagrodę książce Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza, red. Melvyn P. Leffler i Odda Arnea Westada, wydaną przez Wydawnictwo Napoleon V.

Internauci wybrali książkę Czas ziemiaństwa, wydaną przez Ośrodek Karta.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

W tej kategorii jury zwróciło szczególną uwagę na publikację Zamach stanu. Podręcznik Edwarda N. Luttwaka.

Najwięcej głosów internautów oddano z kolei na publikację Mariusza Wollnego Był sobie król… Poczet Piastów (Wydawnictwo Jama).

Kolejna edycja plebiscytu wystartuje na przełomie maja i czerwca – zostaną wybrane najlepsze książki I półrocza 2018 r.

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach na stronie: http://historiazebrana.pl.

Michał Świgoń


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie