Konkursy

Najlepsze prace dyplomowe z zakresu inżynierii kosmicznej

Opublikowano: 2019-12-12

forum akademickie

Kapituła Konkursowa Nagrody Naukowej Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej przyznała nagrody w konkursie na najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej. 

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 28 prac dyplomowych, obronionych w roku akademickim 2018/2019 – w tym 17 prac magisterskich i 11 inżynierskich. Liderami wśród uczelni, z których pochodziła największa liczba przesłanych prac, są Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (9 zgłoszeń) i Politechnika Warszawska (7). Pozostałe prace pochodziły z innych wiodących ośrodków kształcących na kierunkach związanych z branżą kosmiczną: Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Politechniki Krakowskiej.

W kategorii prac inżynierskich:

  • Nagrodę I stopnia otrzymał Mateusz Guzik z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę pt. „Układ hamowania aerodynamicznego w rakiecie sondującej”.
  • Nagrodę II stopnia otrzymał Michał Grendysz z Politechniki Warszawskiej za pracę pt. „Wstępny projekt systemu sterowania do rakiety sondującej oparty o silniki typu cold gas”.
  • Nagrodę III stopnia otrzymał Dawid Adamski z Wojskowej Akademii Technicznej za pracę pt. „Wykonanie modelu laboratoryjnego układu sterowania i zobrazowania położenia satelity typu Cube”.

W kategorii prac magisterskich:

  • Nagrodę I stopnia otrzymał Grzegorz Gajoch z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę pt. „System komunikacji satelity PW-SAT2”.
  • Nagrodę II stopnia otrzymała Joanna Marta Najder z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pracę pt. „Analiza jakości predykcji orbit satelitów śledzonych przez stacje SLR”.
  • Nagrodę III stopnia otrzymał Piotr Bryłka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pracę pt. „Wykorzystanie niskobudżetowych odbiorników GNSS na potrzeby wyznaczania parametrów opóźnienia troposferycznego”.

Prace oceniała Kapituła konkursowa składająca się z 6 członków – ekspertów związanych z różnymi aspektami sektora kosmicznego, takimi jak przemysł, astronomia/astronautyka, informatyka czy technologie satelitarne.

– Kapituła miała w tym roku jeszcze trudniejsze zadanie. Szczególnie w zakresie przyznania najwyższych nagród, gdzie poziom był bardzo wyrównany. Widać również pewne tendencje w ocenianych przez nas kategoriach. W kategorii prac inżynierskich zauważalna jest tendencja ukierunkowana na tematykę rakietową, której dotyczyła większość prac. Natomiast w kategorii prac magisterskich panowała większa różnorodność tematyczna. Wszystkim zwycięzcom gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy naszego konkursu przyczynią się do rozwoju branży kosmicznej w Polsce – podsumował przewodniczący Kapituły, wiceprezes PAK ds. nauki Marek Moszyński.

źródło: POLSA


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie