Badania

Nanoochrona przed szpitalnymi zakażeniami

Opublikowano: 2020-01-13

forum akademickie
Źródło: www.ppr.pl

Cienkie, antybakteryjne warstwy metali, zabijające lub zatrzymujące rozmnażanie się mikroorganizmów, mogą stanowić skuteczną ochronę przed rozprzestrzenianiem się zakażeń w placówkach medycznych.

Naukowcy z Instytutu Fizyki PAN stworzyli takie nanowarstwy i opracowali metody nanoszenia ich na trójwymiarowe powierzchnie. Natomiast badacze z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW wybrali te o najlepszych właściwościach antybakteryjnych i bakteriostatycznych. Okazuje się, że mają je tlenki metali ziem rzadkich.

Nanowarstwy mogłyby być stosowane np. do pokrywania klamek w toaletach publicznych, poręczy schodów, uchwytów w autobusach, a w placówkach medycznych, głównie szpitalach, gdzie często dochodzi do zakażeń lekoopornymi bakteriami, mogłyby także pokrywać sprzęt medyczny: cewniki, implanty ortopedyczne, opatrunki, fartuchy laboratoryjne czy maseczki chirurgiczne. Tym bardziej, że na część szczepów bakterii odpowiedzialnych za zakażenia szpitalne nie ma leków.

– To innowacyjne rozwiązanie tworzenia powłok antybakteryjnych, które zabijają albo zatrzymują rozmnażanie i wzrost mikroorganizmów, może być zastosowane z sukcesem do pokrywania produktów przemysłowych, medycznych, filtrów do uzdatniania wody, a także w przetwórstwie żywności, przy przygotowywaniu i pakowaniu – wylicza dr Anna Słońska-Zielonka z SGGW, tegoroczna laureatka nagrody Lider Innowacji w kategorii kobieta wynalazca.

Nanowarstwy, czyli warstwy tlenków metali o grubości kilkudziesięciu nanometrów, były dotąd wykorzystywane w elektronice, ale wykazują właściwości antybakteryjne. Cała idea polega na tym, by stworzyć takie nanowarstwy, które będą pokrywać różne, gotowe już produkty i dzięki temu eliminować lub znacznie ograniczać namnażanie się na nich i rozprzestrzenianie bakterii chorobotwórczych. By nanosić nanowarstwy na trójwymiarowe powierzchnie, naukowcy z IF PAN stosowali metodę ALD (atomic layer deposition), czyli osadzania nanowarstw w niskiej temperaturze, dzięki czemu można je nanieść także na powierzchnie termowrażliwe wykonane z papieru czy tkaniny. Powstała warstwa jest jednolita i wytrzymała na ścieranie czy wyginanie, czego dowiodły próby wytrzymałościowe.

JK

(Źródło: PAP – Nauka w Polsce)


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie