Życie akademickie

Naukowcy o zarządzaniu różnorodnością w pracy

Opublikowano: 14.09.2017

forum akademickie

Energiczna studentka, ambitny specjalista, zapracowany menedżer, asystentka na zastępstwie, młoda mama i informatyk, który po godzinach trenuje bieganie. Kobiety i mężczyźni, często różnych narodowości, dopiero gromadzący doświadczenie lub zbliżający się już do emerytury. Łączy ich jedno – praca. Jak więc zarządzać tak zróżnicowanym zespołem i motywować jego członków? Jakie wyzwania związane z różnorodną kadrą stoją przed firmami? Już w dniach 18-20 września na te, i wiele innych tematów będą dyskutować naukowcy w ramach IX Zjazdu Katedr Zarządzania Zasobami Ludzkimi „Zarządzanie różnorodnością w świetle wyzwań współczesnego rynku pracy”, który odbędzie się na Wydziale Zarządzania UŁ.

Już po raz dziewiąty ponad 150 przedstawicieli z 33 jednostek naukowych w Polsce, których pasją jest „praca z ludźmi i dla ludzi” spotka się, aby wspólnie rozmawiać o zarządzaniu różnorodnością na rynku pracy. To nie lada wyzwanie, ponieważ kwestia ta dotyczy nie tylko wielkich korporacji, ale także małych i średnich przedsiębiorstw, a właściwe zarządzanie zróżnicowaną kadrą daje wymierne korzyści – np. poprawę relacji i współpracy między pracownikami, lepsze wyniki, a nawet budowanie mocniejszych więzi z firmą.

Gościem specjalnym Zjazdu będzie Wiktor Niedzicki – popularyzator nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, autor ponad 900 programów telewizyjnych. Przyznaje on, że jego życiowym celem jest promocja polskiej nauki. Wystąpienie „Czy warto promować naukę?” będzie oparte na wnioskach z 42 lat praktyki popularyzatora nauki i wykładowcy oraz z obserwacji najlepszych.

Podczas konferencji poruszona będzie sytuacja zarówno MŚP, dużych korporacji, sektora BPO i SSC, jak i wojska (różnorodność kobiet żołnierzy), szpitali (starzejąca się populacja pielęgniarek) czy banków spółdzielczych (różnorodność a chęć odejścia z pracy). Tematów do dyskusji nie zabraknie – uczestnicy konferencji będą rozmawiać także o aktywizacji zawodowej osób starszych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, o motywowaniu pracowników, zarządzaniu wiekiem i zarządzaniu stresem. Będzie też można wymienić się opiniami na wpływ innych kwestii na miejsce pracy – np. atrakcyjności fizycznej, religii, społeczności LGBTQ czy uzależnienia od nikotyny. Przewidziane są rozmowy o efektywności pracy rodzica oraz godzeniu ról zawodowych i rodzinnych i warsztaty naukowe dla młodych naukowców. Doktoranci będą także mogli wziąć udział w warsztatach kreowania marki osobistej oraz emisji głosu w pracy nauczyciela akademickiego.

Przy okazji Zjazdu gospodarz konferencji, czyli Katedra Zarządzania Zasobów Ludzkich działająca przy Wydziale Zarządzania UŁ, będzie obchodziła 20-lecie swojego działania. W związku z wieloletnim badaniem dysfunkcji i patologii w zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz organizowaniem konferencji na ten temat, obecnie Katedra kojarzona jest z badaniem tego, co w zarządzaniu zasobami ludzkimi realizowane jest niewłaściwie. W ostatnich latach pracownicy Katedry ZZL koncentrowali się również na problemach relatywnie nowych, przez co nie dość rozpoznanych, które przyjęli nazywać kierunkami rozwoju zarządzania zasobami ludzkimi. W ramach świętowania jubileuszu, pierwszego dnia uczestnicy konferencji wezmą udział w wyjątkowym koncercie – w myśl tematu Zjazdu, bardzo różnorodnym. Zaproszeni artyści nie są przypadkowi – wśród nich znajdują się pracownicy i doktoranci Katedry, ich rodzina i przyjaciele – na co dzień pracujący w bogatym kulturowo środowisku. To oni zabiorą gości w podróż inspirowaną międzynarodowym folklorem. W programie będzie samba, bachata, tradycyjne tańce kurdyjskie, kazachski taniec ludowy, zouk brazylijski oraz polskie i rosyjskie pieśni ludowe.

Patronat nad konferencją objęli: Komitet Nauk o pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Informacje organizacyjne:

IX Zjazd Katedr Zarządzania Zasobami Ludzkimi

„Zarządzanie różnorodnością w świetle wyzwań współczesnego rynku pracy”

Miejsce: Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Matejki 22/26

Termin: 18-20 września

Strona konferencji: http://kzzl.wz.uni.lodz.pl/aktualnosci/ix-zjazd-katedr-zarzadzania-zasobami-ludzkimi/

Program wydarzenia: http://kzzl.wz.uni.lodz.pl/program-ix-zjazdu-katedr-zzl/

Agnieszka Wołowiec


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie