Życie akademickie

Naukowcy stworzyli aplikację organizującą pomoc dla szpitali

Opublikowano: 2020-03-26

forum akademickie

Grupa naukowców i informatyków Wirtualnego Instytutu Kryzysowego opracowała aplikację wsparciedlaszpitala.pl systematyzującą i organizującą pracę lokalnych koordynatorów pomagających w powstrzymaniu epidemii koronawirusa.

Zmaganiom lekarzy z COVID-19 towarzyszą coraz częściej apele zarządzających szpitalami o pomoc w dostarczeniu niezbędnego sprzętu. Organizowane są tysiące zbiórek, niektórzy podejmują się szycia masek i strojów, a nawet drukowania specjalnych przyłbic. Często efekty tych akcji, inicjowanych z potrzeby serca, nie trafiają w odpowiednim czasie i oczekiwanej ilości tam, gdzie najbardziej ich potrzeba. Organizacja wsparcia, pomimo zaangażowania lokalnych aktywistów, stanowi dla szpitali dodatkowe wyzwanie. Dlatego grupa naukowców i informatyków Wirtualnego Instytutu Kryzysowego – spółki celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – opracowała aplikację systematyzującą i organizującą pracę lokalnych koordynatorów. Z darmowego programu korzysta już ponad 111 polskich szpitali. Specjaliści apelują, by przed szczytem zachorowań jak najwięcej szpitali z fali spontanicznego działania uczyniło sprawny, efektywny system stałego społecznego wsparcia. Potrzebne będą środki, sprzęt, wolontariusze. System wsparciedlaszpitala.pl może to uporządkować organizacyjnie.

Oprogramowanie zostało opracowane przez polskich naukowców współpracujących z przedsiębiorcami i ludźmi dobrej woli. Darmowa aplikacja jest niezwykle prosta i składa się z trzech głównych modułów. Z jednej strony szpitale łatwo mogą zgłosić swoje potrzeby: od drobnych – typu posiłki czy napoje dla pacjentów – po większe, np. maski, wolontariuszy, etc. Z drugiej strony chętni mogą zgłaszać swe wsparcie w pracy personelu medycznego, odpowiadać na apele i oferować pomoc. Szczególną uwagę aplikacja zwraca na lokalnych koordynatorów wsparcia – to oni wszak są motorem inicjatywy i ich entuzjazm zostanie wsparty organizacyjnie. Platforma definiuje rodzaj pomocy, obszar, w którym może być udzielana, czas i warunki. Jak deklarują twórcy, platforma nie zastępuje strukturalnego wsparcia, jakie otrzymują szpitale od państwa. Ma tylko wspomóc w koordynacji rzeki pomocy i tysięcy oddolnych, lokalnych inicjatyw.

Twórcy platformy to grupa informatyków i ekonomistów pracujących w ramach Wirtualnego Instytutu Kryzysowego.  To otwarta platforma internetowa zrzeszająca naukowców z ponad 30 polskich ośrodków akademickich.

– Naszym celem jest budowanie interdyscyplinarnego zespołu eksperckiego gotowego do pomocy merytorycznej administracji lokalnej i centralnej w działaniach związanych ze zwalczaniem przebiegu i skutków pandemii COVID-19 w Polsce w takich obszarach, jak: medycyna, prawo, gospodarka, technologia, społeczeństwo – mówi jeden z inicjatorów, dr Jakub Jasiczak.

WIK to kilkudziesięciu naukowców zajmujących się epidemiologią, ekonomią, zarządzaniem, informatyką, logistyką, psychologią, komunikowaniem itd. Aktualnie pracują nad rozwiązaniami, począwszy od systemu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, usprawnienia przepływu pojazdów na polskich granicach, aż po opracowywanie prostych aplikacji umożliwiających sprawniejsze działanie w kryzysie. To oddolna inicjatywa na zasadzie akademickiego think-tanku z głównym założeniem szybkiego generowania skutecznych i tanich rozwiązań. WIK nie ma charakteru komercyjnego, a wszyscy uczestnicy instytutu pracują społecznie.

Aplikacja wsparciedlaszpitala.pl powstała we współpracy z informatykami z zespołu Clorce.

MK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie