Badania

Naukowcy z PL skanowali zabytkowe obiekty w Azji centralnej

Opublikowano: 2019-06-11

forum akademickie
Źródło: www.pollub.pl

Skany obrazów na kamieniach, rzeźby Buddy, budynków kultury islamskiej, a nawet strojów władców XIX-wiecznych państw-chanatów przywieźli pracownicy Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej z dwutygodniowej wyprawy do centralnej Azji, podczas której prowadzili badania i zajęcia ze studentami oraz uczestniczyli w seminariach i konferencji.

Na wyjazd lubelscy naukowcy zabrali ze sobą ponad 25 kg specjalistycznego sprzętu, m.in. skanery 3D, laptopy o dużych mocach obliczeniowych, kamery i sprzęt fotograficzny.

– Nasze zadanie polegało na trójwymiarowym skanowaniu obiektów muzealnych i archeologicznych. Jest to szczególnie ważne do rekonstrukcji uszkodzonych lub zniszczonych obiektów zabytkowych. Każdy fragment obiektu skanuje się, a potem dokonuje wirtualnego połączenia. W ten sposób można wykonać cyfrową kopię, a dodatkowo zrekonstruować brakujące elementy i w pełni odtworzyć cały obiekt – podsumowuje prof. Jerzy Montusiewicz z Instytutu Informatyki.

Skanowanie 3D jest istotnym narzędziem w badaniu i przybliżaniu dziedzictwa kulturalnego. W czasie ekspedycji naukowcy wykonali wiele niepowtarzalnych trójwymiarowych skanów. W Kirgistanie digitalizowali rysunki naskalne w muzeum „Petroglyphs of Cholpon-Ata” nad jeziorem Issyk Kul, a także wieżę-minaret Burana oraz wolno stojące kamienne rzeźby. W Narodowym Muzeum Historii Uzbekistanu wykonali 32 skany 3D. Jednym z najciekawszych muzealnych eksponatów jest datowana na I-III w. świetnie zachowana kamienna rzeźba przedstawiająca Buddę w otoczeniu modlących się mnichów. Najstarszy skanowany artefakt (naczynie gliniane) miał około 7 tysięcy lat. W Samarkandzie skanowali ozdoby części sufitowych absyd, wnęk i dolnych części kopuł budynków kultury islamskiej, zwanych stalaktytami. Znajdują się one w medresach Sher-Dor oraz Ulug Bega w Registanie. Natomiast w State Unified Historical-Architectural and Art Museum-Reserve digitalizowali XIX-wieczną szatę, turban oraz obuwie należące do Emira Buchary.

– Ich skanowanie było wyjątkowym i eksperymentalnym przedsięwzięciem z uwagi na materiały, które posłużyły do ich wykonania. Szacuje się, że złota nić wykorzystana w stroju waży ponad 2,5 kg, a srebrna znacznie więcej – zdradza dr inż. Marek Miłosz z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Źródło: PL


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie