Badania

Naukowcy z Politechniki Białostockiej na ratunek pszczołom

Opublikowano: 2020-07-23

forum akademickie
Źródło: www.pb.edu.pl

Na Politechnice Białostockiej stworzono grzybową kompozycję leczniczą, która z powodzeniem zwalcza tzw. zgnilca amerykańskiego – groźną chorobę zakaźną pszczół. Wynalazek czeka właśnie na opatentowanie.

Zgnilec złośliwy pszczół jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Larwy pszczół otrzymują wraz z pokarmem zarodniki bakterii, przed którymi nie są w stanie się obronić i umierają. Robotnice usuwają martwy czerw z ula, zarażając się i rozprzestrzeniając chorobę na całą pszczelą rodzinę.

– Jedyne skuteczne metody to przenoszenie pszczelich rodzin, palenie pszczół z ulami lub stosowanie antybiotyków i polisulfamidów, które jednak dostają się do miodu i mają szkodliwy wpływ na człowieka. Ostatnie dwa rozwiązania są zakazane na terenie Unii Europejskiej – mówi prof. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej, który znalazł sposób, by zastąpić niebezpieczne dla człowieka i pszczół środki farmakologiczne.

To kompozycja lecznicza oparta na naturalnych substancjach. Jej autor przebadał w tym celu 120 gatunków grzybów, z których sześć wykazało aktywność względem bakterii Paenibacillus larvae. Najsilniejszą – złotoporek niemiły (Tyromyces fissilis), grzyb z Puszczy Białowieskiej. Kompozycja powstała na bazie wyciągów z owocników tego grzyba okazała się równie skuteczna co dotychczas stosowane antybiotyki i polisulfamidy.

Złotoporek niemiły jest grzybem rzadkim, dlatego teraz, przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, sprawdzamy, czy możemy hodować go w warunkach sztucznych – dodaje prof. Bakier, którego rozwiązanie czeka właśnie na opatentowanie.

Nie jest to pierwszy tego typu wynalazek na jego koncie. W czerwcu otrzymał patent na podobną kompozycję, opartą na wyciągu brzozowym, stworzoną z prof. Valerym Isidorovem. To rozwiązanie ma przede wszystkim sprawdzone zastosowanie w profilaktyce zgnilca: zarówno amerykańskiego, jak i europejskiego. Problem zgnilca ma charakter globalny i dotyczy wszystkich krajów, w których hodowane są pszczoły. W Europie żyje ok. 15 mln rodzin pszczelich. Z danych Głównego Inspektora Weterynarii wynika, że z roku na rok w Polsce rośnie liczba ognisk zgnilca. W roku 2017 potwierdzonych było 137, a w ubiegłym – już 260 ognisk.

źródło: PB

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie