Sprawy nauki

NCBR wspiera sektor leśno-drzewny. Konkurs WoodINN rozstrzygnięty

Opublikowano: 30.08.2017

forum akademickie

Branża leśno-drzewna zainwestuje w innowacje. Wsparcie NCBR uzyskały projekty mające na celu efektywne wykorzystanie surowców, minimalizację strat i poprawę jakości produktów sektora.

Polska jest światowym potentatem branży leśno-drzewnej. Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli nasz kraj jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. W sektorze meblarskim działa dziś ponad 25 tys. podmiotów. Nie dziwi zatem, że branża cały czas szuka możliwości dalszego rozwoju, coraz częściej w oparciu o innowacyjne technologie i projekty. Dlatego też, w odpowiedzi na inicjatywę konsorcjum WOODSTRATEG i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zainicjowało program sektorowy WoodINN.

– Branża leśno-drzewna jest dziś wizytówką polskiej gospodarki i przykładem umiejętnego wykorzystania ogromnego potencjału polskich przedsiębiorstw. To sukces, z którego jesteśmy dumni, ale pragnąc utrzymać ten korzystny trend, musimy wyjść naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów na europejskich rynkach. Dlatego nie oglądając się na zagraniczną konkurencję, już dziś inwestujemy w projekty nowej generacji, opierające się na innowacyjnych technologiach i rozwiązaniach – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. projekty dotyczące kastomizacji mebli, dostosowywania ich do wymagań i potrzeb użytkowników, podnoszenia funkcjonalności i ergonomii, a także projekty dotyczące technologii poprawy właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych. Wszystkie nagrodzone projekty łączy dążenie do podniesienia efektywności wykorzystania surowca drzewnego, ograniczania strat na różnych etapach produkcji, podniesienia jakości, trwałości i bezpieczeństwa produktów.

– Programy sektorowe, które prowadzimy dedykowane są poszczególnym branżom, ale tak naprawdę grono beneficjentów jest dużo szersze. Projekty branży leśno-drzewnej, które uzyskały dofinansowanie mają duży potencjał i szerokie możliwości zastosowania, również w innych sektorach. Oznacza to zatem korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla użytkowników końcowych korzystających z efektów ich prac – podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jednym z takich projektów jest rozwój technologii i optymalizacja wytwarzania nanowłókien celulozowych (NFC) do celów specjalistycznych. Znajdują one zastosowanie w medycynie (produkcja opatrunków) i w branży chemicznej (indykatory), a dodatkowo, sposób ich produkcji, będzie przyjazny dla środowiska. Z kolei inny nagrodzony grantem projekt przewiduje produkcję elementów meblowych z wykorzystaniem druku cyfrowego, co pozwoli lepiej dostosowywać produkty do potrzeb zróżnicowanych klientów.

W pierwszym konkursie zgłoszono łącznie 19 wniosków o dofinansowanie. W wyniku oceny merytorycznej dofinansowanie uzyskało 12 projektów, po 6 zgłoszonych przez firmy z sektora MŚP i duże przedsiębiorstwa. Granty otrzymały 3 projekty z województwa mazowieckiego, po 2 z Wielkopolski, Małopolski i województwa zachodniopomorskiego, a po 1 – z województw łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Łączna kwota dofinansowania przekazywanego przez NCBR wyniesie prawie 37 mln zł.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu dostępne są na stronie NCBR.


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie