Sprawy nauki

Nowe centrum B+R w Lublinie

Opublikowano: 20.04.2018

forum akademickie

W Lublinie otwarto nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe, gdzie badacze z SDS Optic – beneficjenta Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – będą pracować nad rozwiązaniami z zakresu diagnostyki nowotworowej.

Nowotwór piersi jest najczęstszym rodzajem nowotworu występującym u kobiet na całym świecie. Każdego roku notuje się ok. 1,7 miliona nowych przypadków raka piersi i ok. pół miliona zgonów. Skuteczna i szybka metoda wykrywania choroby mogłaby uratować życie wielu pacjentek. Właśnie nad takim rozwiązaniem pracuje interdyscyplinarny zespół SDS Optic z Lublina.

Firma SDS Optic opracowuje i tworzy innowacyjne rozwiązania z pogranicza biochemii, inżynierii i technologii światłowodowych, które mogą być stosowane w diagnostyce i leczeniu nowotworów.

– Nasza technologia to przełom, tworzymy narzędzie do bezpośredniego pomiaru markera HER2, zastosowanie mikrosondy zaoszczędzi pacjentce bólu oraz stresu jakie wiążą się z biopsją i oczekiwaniem na wynik – mówi Marcin Staniszewski, prezes Zarządu SDS Optic i pomysłodawca mikrosondy, absolwent The University of Akron i współpracownik NASA Laboratory.

– Naszą wizją jest powszechne wykorzystanie naszej technologii w diagnostyce nowotworów piersi. Zgodnie z analizami WHO, szybka i skuteczna diagnostyka nowotworowa może prowadzić do zmniejszenia umieralności nawet o 30%. Problem dotyczy setek tysięcy kobiet na całym świecie, które dzięki naszej technologii otrzymają wiarygodną i szybką diagnozę oraz większe szanse na wyleczenie – dodaje dr hab. Magdalena Staniszewska, dyrektor naukowy SDS Optic i pomysłodawca mikrosondy, przez wiele lat związana z Harvard Medical School w Bostonie.

Otwarte dziś centrum badawczo-rozwojowe pozwoli na zintensyfikowanie prac SDS Optic nad unikatową w skali globalnej technologią diagnostyki in vivo, bezpośrednio w organizmie pacjentki. Laboratorium jest podzielone na 3 obszary, a w każdym z nich będzie pracować wykwalifikowany zespół biologów, chemików, inżynierów biomedycznych oraz fizyków. Firma jest w trakcie rozbudowywania własnego interdyscyplinarnego zespołu a naukowcy jacy dołączają do zespołu powracają często z zagranicy, m.in. z Wielkiej Brytanii i Włoch.

– Dzięki pozyskanemu wsparciu od naszego Inwestora udało się zakupić profesjonalny i nowoczesny sprzęt laboratoryjny, w skład którego wchodzi m.in. chromatograf i system ChemiDoc do obrazowania i analizy żeli firmy Bio-Rad, zaawansowany spektrofotometr, flagowy model mikroskopu fluorescencyjnego Nikon oraz szereg urządzeń i akcesoriów podstawowego wyposażenia nowoczesnego laboratorium, w tym profesjonalny system do przechowywania komórek i tkanek w niskich temperaturach, inkubatory, autoklaw, dygestoria, wirówki i wytrząsarki. Dzięki tak profesjonalnemu wyposażeniu naszego laboratorium będziemy mogli samodzielnie prowadzić dalsze etapy prac i rozwijać naszą kluczową technologię. Takie laboratorium, z takim wyposażeniem i takimi możliwościami w zakresie rozwoju, w tym biznesowego od pierwszych dni jego działalności, to niepodważalny atut dla naszych akcjonariuszy – opisuje Mateusz Sagan, dyrektor ds. rozwoju oraz członek Rady Nadzorczej SDS Optic.

Firma SDS Optic otwarta jest także na współpracę ze środowiskami naukowymi, realizuje już wspólne projekty m.in. z lubelskimi uczelniami: Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Przyrodniczym, a także Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. W ostatnim okresie firma podjęła również współpracę z Politechniką Warszawską oraz EIT+ we Wrocławiu.

Zespół SDS Optic pracuje nad przełomową technologią polegającą na szybkim wykrywaniu badanej substancji w organizmie, w tym markerów nowotworowych, ze szczególną dokładnością, z zastosowaniem wiązki laserowej i użyciu innowacyjnych komponentów. Na końcu procesu następuje interpretacja odczytu na detektorze wykorzystującym odpowiedni algorytm przeliczeniowy, który podaje poziom badanego związku (np. markera nowotworowego HER2) w formie liczbowej. Dzięki wysokiej czułości detekcji nie będzie konieczności pomiaru markerów wewnątrz samej tkanki guza, ale w jej okolicy.

Dzięki wykorzystaniu cienkiej mikrosondysondy urządzenie ma wykonywać dokładne, bardzo szybkie i mniej bolesne badanie pomiaru markerów nowotworowych.  Aktualnie działalność SDS Optic skupia się na nowotworach piersi, ze szczególnym naciskiem na pomiar markera HER2 i CCL5. Takie rozpoznanie choroby pozwoli lekarzom na znacznie szybsze rozpoczęcie odpowiedniej dla pacjentki terapii, co z kolei przełoży się na skuteczność procesu leczenia.

Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania mikrosond laserowych jest możliwe dzięki znaczącemu wsparciu SDS Optic ze środków publicznych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansowało projekt w ramach programów STRATEGMED oraz PatentPlus. W rozwój SDS Optic kwotę 3 mln zł zainwestowało także INNOventure – fundusz Krakowskiego Parku Technologicznego i inwestorów prywatnych powstały w ramach inicjatywy NCBiR – BRIdge Alfa.

– Programy realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju są doskonałym przykładem współpracy instytucji państwowych, naukowców oraz przedsiębiorców. W przypadku BRIdge Alfa dzięki wykorzystaniu kapitału prywatnego i publicznego, a także wiedzy profesjonalnych zespołów zarządzających możemy wyszukać oraz wesprzeć projekty, które dziś realizowane są w kameralnych środowiskach akademickich, a jutro mają szansę stać się polskimi jednorożcami – mówi zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Aleksander Nawrat.

SDS Optic jest również jednym z największych dotychczasowych beneficjentów Instrumentu MSP w ramach programu „Horyzont 2020” Komisji Europejskiej i członkiem „Klastra Lubelska Medycyna”.

Źródło: PAP


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie