Instytuty naukowe

Nowe narzędzie dla archeologów

Opublikowano: 2017-01-20

forum akademickie

Musee to platforma informatyczna, dzięki której możliwe jest analizowanie, opracowywanie oraz przedstawianie trójwymiarowych materiałów archeologicznych. Jej twórcami są  mgr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz jego brat Jan z firmy informatycznej Pixel Legend. Mają nadzieję, że dzięki temu urządzeniu powstanie wirtualny katalog zabytków z całego świata.

Wojciech Filipowiak jako archeolog zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie daje nowe urządzenie. –  Badania archeologiczne opierają się wciąż na dokumentacji analogowej, choć coraz częściej dla usprawnienia pracy wykorzystuje się nowe technologie – mówił PAP. – Podczas dokumentacji wykopów korzystamy z możliwości trójwymiarowego skanowania miejsca badań lub odkrytych zabytków. Takie zdjęcia rzadko są wykorzystywane w pracach naukowych, a stanowią jedynie ornament w publikacjach lub na stronach internetowych muzeów. Chcemy stworzyć narzędzie, które umożliwi ich praktyczne użytkowanie.

Platforma Musee ma umożliwić połączenie skanu z kontekstem historycznym. Możliwe będzie pokazanie przedmiotu na mapie, obejrzenie warstw wykopu i przestrzennego rzutu. To, jak uważa archeolog, ułatwi konsultacje z osobami, których nie ma lub nie było na miejscu wykopalisk, a którzy dzięki okularom 3D znajdą się tam wirtualnie.

–  Aplikacja ma być prosta, intuicyjna, tak aby mógł z niej korzystać archeolog, pracownik muzeum, konserwator zabytków czy kolekcjoner sztukipowiedział Jan Filipowiak. – Zanim wbijemy cyfrową łopatę, badamy potrzeby naukowców. Pierwszym etapem było zbieranie danych podczas wyprawy archeologicznej do Maroka, gdzie archeolodzy poszukiwali wczesnośredniowiecznej twierdzy Słowian. Ekspedycja wyposażona była w skaner 3D oraz kamerę rejestrującą obraz w 360 stopniach. Teraz opracowujemy narzędzie, dzięki któremu informacje zdobyte podczas wyprawy będzie można osadzać w kontekście geograficznym oraz historycznym. W przyszłości pozwoli to na badania porównawcze.

Bracia chcą, by Musee stało się nie tylko wirtualną biblioteką zabytków, ale  globalnym katalogiem tworzonym przez samych użytkowników: placówki muzealne, naukowe czy kolekcjonerów. Pomoże to, ich zdaniem, w upowszechnianiu badań archeologicznych.

Narzędzie stworzone przez braci Filipowiak zostanie wykorzystane podczas kolejnej ekspedycji archeologicznej i etnograficznej do Maroka jesienią 2017 r.

Jk

(źródło: PAP Nauka w Polsce)

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie