Życie akademickie

Nowe spin-offy na UTP w Bydgoszczy

Opublikowano: 2020-07-07

forum akademickie

Trzy nowe spółki spin-off powstały na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Zajmą się komercjalizacją efektów prac badawczych prowadzonych przez naukowców, a dotyczących m.in. nowych odmian chryzantem czy respiratora. 

Integracja nauki z gospodarką ma we współczesnym świecie coraz większe znaczenie, dlatego – mimo związanych z pandemią utrudnień w pracy naukowo-badawczej – przedsiębiorczość akademicka na UTP intensywnie się rozwija. Przybywa spółek typu spin-off oraz spin-out.

W czerwcu powstała spółka spin-off PlantiSpin sp. z o.o., której podstawowym zadaniem jest komercjalizacja wyhodowanych na UTP odmian chryzantem.

– Nasza uczelnia jest jedynym ośrodkiem, który aktywnie prowadzi hodowlę nowych odmian. Chodzi o to, aby były dostępne na rynku w całym kraju. Wszystkie chryzantemy, które można teraz powszechnie kupić, pochodzą od zagranicznych hodowców. Przed spółką trudne zadanie, aby przekonać polskich producentów i konsumentów do rodzimych odmian, ponieważ konkurencja jest ogromna – wyjaśniają dr inż. Anita Woźny i dr inż. Natalia Miler, pomysłodawczynie spółki.

Chryzantemy należą do jednych z najpopularniejszych w Polsce roślin ozdobnych, kupowanych nie tylko w okolicach dnia Wszystkich Świętych, ale także coraz chętniej stosowanych jako dekoracje ogrodów, domów oraz jako elementy bukietów. Na świecie nieustannie zajmują czołowe miejsca w rankingach dotyczących liczby sprzedanych roślin – ustępują tylko różom. Badania nad hodowlą tych kwiatów prowadzone są na UTP nieprzerwanie od ponad 30 lat. Powstało już 11 odmian: ‘Polka’, ‘Bydgoszczanka’, ‘Kujawianka’, ‘Łuczniczka’, Pomorzanka’, ‘Brda’, ‘Wda’, ‘Tucholanka’, ‘Wisła’, a także ‘Profesor Zalewska’ oraz ‘Profesor Jerzy’, nazwane na cześć pierwszych bydgoskich hodowców chryzantem: prof. Marka Jerzego i prof. Małgorzaty Zalewskiej. Te dwie ostatnie odmiany uzyskały w ubiegłym roku wpis do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa (odpowiednik patentu dla roślin).

Chryzantemy wyhodowane przez zespół badawczy z Bydgoszczy należą do grupy odmian średniokwiatowych, nadają się do uprawy sterowanej i mają wysokie walory dekoracyjne. Dobrze prezentują się w zestawieniu lub pojedynczo. Tworzone są tradycyjnie, na drodze krzyżowania lub metodami biotechnologicznymi – z wykorzystaniem mutagenezy indukowanej in vitro, dzięki czemu w krótkim czasie można uzyskać tysiące roślin. Wyhodowanie i wpisanie nowych odmian do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa stanowi pierwszy krok do ich komercjalizacji, co niesie nadzieję na przełamanie monopolu zagranicznych hodowców na polskim rynku i wprowadzenie do handlu rodzimych odmian.

Do rozpoczęcia działalności spin-off przygotowuje się również dr inż. Wojciech Poćwiardowski z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP, współtwórca m.in. konstrukcji zaworu do opróżniania zbiornika z materiałów ziarnistych do aparatu wibracyjnego z układem napędowym zataczająco–śrubowym oraz suszarki wibracyjnej do suszenia ziaren, warzyw i materiałów przemysłowych.

– Spółka zajmie się wdrażaniem i promowaniem wynalazków naszego zespołu. Ponadto w ofercie będzie posiadała usługi badawcze i doradcze w zakresie rozwiązywania problemów i zapotrzebowania zgłaszanego przez przedsiębiorców. Mamy doświadczenie również w opracowywaniu nowych produktów według metodologii Design Thinking i TRIZ – reklamuje dr inż. Wojciech Poćwiardowski.

Podpisano także umowę na kolejną spółkę akademicką na UTP, która powstaje na bazie doświadczeń związanych z projektem i produkcją respiratora. Celem IBVENTIL Sp. z o.o. będzie przede wszystkim komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań urządzeń mechanicznych, medycznych, paramedycznych i informatycznych na UTP.

MK


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie