Życie akademickie

Nowy akademik UW na Służewcu

Opublikowano: 2019-02-10

forum akademickie
Źródło: www.uw.edu.pl

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowego domu studenckiego Uniwersytetu Warszawskiego. W akademiku na Służewcu będą mieszkać przede wszystkim obcokrajowcy studiujący i pracujący na uczelni.

Obiekt, który powstanie do 2021 roku, ma zachęcić cudzoziemców do podjęcia studiów na Uniwersytecie Warszawskim i przyjazdów tu na wizyty naukowe. W zamierzeniach władz uczelni, akademik przyczyni się do zwiększenia jej umiędzynarodowienia. Na konkurs wpłynęło 15 projektów, z których jury, wskład którego wchodzili przedstawiciele UW i Stowarzyszenia Architektów Polskich, najwyżej oceniło trzy propozycje.

Pierwsze miejsce i 30 tys. zł zdobyła pracownia Projekt Praga, która zaproponowała bryłę na planie równoramiennego krzyża wpisującą się w istniejący kompleks terenów zielonych. Drugie miejsce (20 tys. zł) przypadło pracowni JEMS Architekci, która przygotowała projekt mieszkań o nieformalnym charakterze. Trzecią lokatę (15 tys. zł) zajęła pracownia Analog Piotr Śmierzewski za trafne zdefiniowanie budynku jako tła dla aktywności studentów. Jury przyznało także wyróżnienia (po 10 tys. zł) pracowni 4 AM Architekci (Tomasz Karpiński i Arkadiusz Wróblewski) oraz pracowni WXCA. Przedstawiciele dwóch pierwszych pracowni otrzymają zaproszenia do negocjacji. Po ich zakończeniu będzie wiadomo, który z projektów będzie realizowany.

– Ta inwestycja jest dla nas przełomowa. Dom studencki będzie prezentował nową jakość pod względem standardu wyposażenia i warunków życia studentów. Zależało nam, żeby akademik był przytulny, wyglądał domowo, nie jak iskrząca się światłami galeria handlowa czy efektowny apartamentowiec. Chcieliśmy, aby było w nim dużo przestrzeni wspólnych i aby przyciągał studentów z okolicy, np. z Wydziału Zarządzania – mówiła w czasie uroczystości ogłoszenia wyników konkursu na opracowanie prof. Anna Giza-Poleszczuk, prorektor UW ds. rozwoju, zasiadająca w sądzie konkursowym. – Zależało nam na tym, by budynek był elementem szerszej wizji tego kampusu, który nie będzie zbiorem przypadkowych budynków rozrzuconych w przestrzeni. Większość pracowni odczytało nasze intencje.

W nowym akademiku na Służewcu będzie 300 miejsc, a oprócz tego pokoje do pracy cichej i pracy w grupach, kuchnie, świetlica, pralnia oraz sala ćwiczeń. Obiekt będzie przystosowany do osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji to 55 mln zł.

Źródło: UW


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie