Szkoły wyższe

Nowy kierunek i specjalności na PŚK

Opublikowano: 2019-02-10

forum akademickie

Dwie nowe specjalności i kierunek studiów pojawią się w ofercie Politechniki Świętokrzyskiej od nowego roku akademickiego. Na podniesienie kompetencji studentów i kadry naukowej uczelnia dostała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ponad 9 milionów zł.

Na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki uruchomiony zostanie kierunek automatyka i elektrotechnika przemysłowa. Na kandydatów czeka 30 miejsc, ale władze uczelni przekonują, że w razie większego zainteresowania są w stanie zwiększyć tę pulę. Absolwenci będą mogli pracować na stanowisku automatyk-elektryk i pokrewnych. Ich wiedza będzie dostosowana do wymagań przedsiębiorstw wykorzystujących zautomatyzowane i zrobotyzowane linie produkcyjne, systemy wizyjne, technologie Przemysłu 4.0 oraz Internetu rzeczy. Będą posiadali kompetencje w zakresie: projektowania instalacji elektrycznych maszyn, tworzenia schematów elektrycznych z wykorzystaniem programów CAD, programowania sterowników PLC, tworzenia systemów wizualizacji procesów, integracji systemów sterowania z siecią Internet w ramach koncepcji Przemysłu 4.0. Studia zaplanowano na 7 semestrów, a kończyć je będzie uzyskanie tytułu inżyniera. Rekrutacja ruszy od nowego roku akademickiego.

– Nowy kierunek ma zachęcić kandydatów do studiowania na uczelni i zwiększyć ich szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy. Na rynku pracy widać ogromne zapotrzebowanie na specjalistów tego typu – tłumaczy dr Robert Kazała z Zakładu Urządzeń i Systemów Automatyki.

W ofercie wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn pojawiły się z kolei dwie nowe specjalności. Eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym przygotowywać będzie do zarządzania inteligentną infrastrukturą drogową oraz pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi. Specjalność ta będzie realizowana na piątym (moduł: Nowoczesna infrastruktura w transporcie drogowym) i szóstym (moduł: Metody eksploatacji i obsługi pojazdów samochodowych) semestrze.

Natomiast automatyka maszyn i procesów służyć będzie przygotowaniu do modelowania maszyn i procesów i stosowania układów sterowania maszyn i procesów. Specjalność będzie realizowana na szóstym (moduł: Podstawy modelowania i projektowania maszyn i procesów) i siódmym (moduł: Zastosowania układów sterowania maszyn i procesów) semestrze.

Z projektu skorzystają również pracownicy uczelni. Fundusze pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pozwolą na nowe szkolenia, nowoczesne metody pracy ze studentami i stworzenie portalu edukacyjnego. Uczelnia poszerzy też ofertę staży dla studentów w wiodących przedsiębiorstwach regionu.

Źródło: PŚk


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie