Szkoły wyższe

Nowy rektor ASP w Krakowie

Opublikowano: 2020-06-25

forum akademickie
Źródło: www.asp.krakow.pl

Prof. Andrzej Bednarczyk będzie przez najbliższe cztery lata rektorem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zastąpi prof. Stanisława Tabisza, który kieruje uczelnią od 2012 roku.

Do wyłonienia nowego rektora ASP w Krakowie potrzebne były dwie tury głosowania. W pierwszej, która odbyła się 17 czerwca, nikomu z sześciorga kandydatów nie udało się uzyskać bezwzględnej większości. Po tygodniu przeprowadzono zatem ponowne głosowanie, w którym wzięli udział już tylko dwaj kandydaci z największym poparciem. Głos można było oddać online poprzez moduł ankiet systemu Akademus. Jak poinformowała w komunikacie Uczelniana Komisja Wyborcza, „zarejestrowano dwa incydenty zakłócenia ciszy wyborczej, jednak po uzyskaniu zgłoszeń, niedozwolone materiały niezwłocznie zostały usunięte, a osoby za nie odpowiedzialne upomniane”.

W wyborach uczestniczyło 468 spośród 524 uprawnionych elektorów. Wyniki wskazują, że rywalizacja była bardzo zacięta. Wygrał prof. Andrzej Bednarczyk, dyrektor Szkoły Doktorskiej ASP, za którym opowiedziało się 238 osób. Jego kontrkandydat – prof. Bogdan Achimescu, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej – otrzymał 230 głosów.

„Potrafię i lubię snuć zamiary oraz słuchać o zamiarach innych, a temu, co usłyszę, nadawać wspólny organizacyjny kształt. Kalkuluję, że w ciągu czterech lat będę w stanie zapewnić wszystkim członkom akademickiej społeczności i samemu sobie najlepsze z możliwych warunki do uprawiania sztuki i realizacji wspólnych, dalekosiężnych planów (…) Na placu Matejki widuję tłumy turystów wysiadających z autokarów i nikt z nich nie wie, że w tym i innych budynkach uczelni aż bulgoce od sztuki, jakiej nie znajdą w żadnej galerii ani muzeum. Akademia to nie areszt śledczy, do którego lepiej nie zaglądać. Udostępnię nasz dorobek rzeszom mieszkańców i tysiącom turystów, żeby Akademia stała się istotnym współtwórcą życia artystycznego Krakowa” – pisał rektor-elekt w swoim programie wyborczym.

Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk ur. się w 1960 roku. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Grzybowskiego. W 2009 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. W latach 2002–2005 był dziekanem Wydziału Malarstwa ASP. Od 2005 roku nieprzerwanie kieruje Katedrą Malarstwa na Wydziale Malarstwa. W ub. roku został dyrektorem Szkoły Doktorskiej ASP.

Jest współzałożycielem Platformy Badań Artystycznych, członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Związku Literatów Polskich. Stypendysta Ministra Kultury oraz Pollock-Krasner Foundation w Nowym Jorku. Autor ponad pięćdziesięciu indywidualnych i uczestnik ponad dwustu zbiorowych wystaw w 29 krajach. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: The Library of Congress (Waszyngton); British Library (Londyn); Biblioteki Jagiellońskiej (Kraków); Narodni Galerie (Praga); smtg Kraków; Centrum Rzeźby Polskiej (Orońsko); Muzeum Sztuki Książki (Łódź); Musashino Art University Museum & Library, Tokio; Oxygen–Biennial Foundation, Győr; Statna Galeria (Bańska Bystrzyca); Stanford University Libraries; The Polish Museum of America (Chicago); Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich (Wrocław); Kulczyk Foundation Collection (Poznań); Kolekcji Fundacji Signum (Poznań) oraz w zbiorach prywatnych.

MK

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie