Konkursy

Nowy stadion w Katowicach według koncepcji z PŚ

Opublikowano: 03.11.2018

forum akademickie
Źródło: www.polsl.pl
W Międzynarodowym Konkursie Urbanistyczno-Architektonicznym na projekt stadionu miejskiego w Katowicach zwyciężyła koncepcja pracownika oraz studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Budowa obiektu ruszy za dwa lata.
Jury konkursu przyznało I nagrodę za stworzenie jednorodnego, zintegrowanego zespołu o minimalistycznej architekturze i kameralnej skali, naturalnie wykorzystującego topografię terenu i jego warunki przyrodnicze. – Otwarcie zespołu na południe, na zieleń poprzez pejzażowy plac wejściowy i sprzężoną z nim aleję wejściową tworzą współczesną otwartą przestrzeń o cechach adekwatnych do charakteru obiektu. Praca jest w pełni zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w tym obszarze i możliwa do realizacji bez uwag i zmian do studium w całości – czytamy w uzasadnieniu.
Autorami projektu są dr inż. arch. Damian Radwański z Wydziału Architektury i Marius Schlesiona, którzy wspólnie tworzą firmę RS-Architekci. Współpracowali przy nim również studenci Politechniki Śląskiej: Jakub Kapral, Karolina Rusek, Piotr Szenkowski oraz Marcin Woźnica.
Nowy stadion powstanie w pobliżu autostrady A4, przy wjeździe do Katowic od strony Wrocławia. Cały kompleks będzie się składał z 6 boisk treningowych, parkingu dla 1,7 tys. samochodów, stadionu piłkarskiego dla 15 tys. kibiców, wielofunkcyjnej hali sportowej dla ok. 3 tys. widzów, a także zaplecza sportowego i innych funkcji.
– Głównym elementem kompleksu jest stadion zintegrowany z obiektem hali. Razem tworzą jedną zwartą budowlę. Widownię współtworzą 4 nachylone trybuny. Każda zbudowana jest z 20 rzędów, na których zasiądzie w przyszłości 15 tys. kibiców. Niespełna 800 miejsc wydzielonych w narożniku północno-wschodnim przeznaczonych zostało dla gości przyjezdnych. Ponad 500 miejsc w centralnej części trybuny zachodniej stanowić będzie strefę VIP, a około 800 miejsc zlokalizowanych w narożniku południowo-zachodnim współtworzyć będzie strefę sektora rodzinnego. Murawa wyposażona jest w systemy podgrzewania, odwodnienia, nawodnienia, napowietrzania itp. Projekt zakłada także integrację systemu odwodnienia dachu z systemem nawodnienia murawy  – wyjaśnia dr inż. arch. Damian Radwański.
Prace nad projektem potrwają do końca listopada 2019 roku. Budowa stadionu ruszy w 2020 roku i planowo ma potrwać do 2021 roku.
MK
(Źródło: PŚ)


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie