Szkoły wyższe

Oddala się Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy

Opublikowano: 2018-11-21

forum akademickie
Źródło: www.pixabay.com

Sejmowe komisje zdrowia oraz nauki, edukacji i młodzieży zarekomendowały odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Według projektu, pod którym zebrano 160 tys. podpisów, uniwersytet miałby być uczelnią publiczną i powstać na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK), które powstało w 2004 r. w wyniku włączenia Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do UMK (na wniosek senatu AM). Projekt czekał na rozpatrzenie przez komisje 2,5 roku. Jego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się 1 kwietnia 2016 roku. Został wówczas skierowany do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, a kilka dni później posłowie zdecydowali o skierowaniu go dodatkowo Komisji Zdrowia.

Zbigniew Pawłowicz (PO) z Bydgoszczy podkreślił podczas wspólnego posiedzenia obu komisji, że utworzenie Collegium Medicum UMK było „nieuzasadnione żadnymi przesłankami rzeczywistymi” i była to „decyzja polityczna”, a społeczeństwo Bydgoszczy w ciągu 14 lat nie zaakceptowało tego rozwiązania. „To sytuacja konfliktowa między dwoma miastami (Bydgoszcz i Toruń). Dzieli je nie tylko 50 km, nie tylko rzeka Wisła, ale również historia. Te miasta nigdy w przeszłości ze sobą nie współpracowały. (…) Uważam, że dla dobra rozwoju akademickiej medycyny powinniśmy roztropnie zadecydować o utworzeniu 10. Uniwersytetu Medycznego” – powiedział Pawłowicz przedstawiając projekt.

Przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wiceminister Sebastian Skuza, poinformował, że nie ma jeszcze stanowiska Rady Ministrów, a jego resort nie popiera projektu. Ocenił, że projekt „idzie w poprzek reformy szkolnictwa wyższego”, która weszła w życie 1 października br. Przypomniał, że reforma stawia raczej na konsolidacje uczelni. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia wyraził podobne stanowisko. Z kolei przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego Zbigniew Marciniak stwierdził, że Rada po ponownym zapoznaniu się z projektem, podtrzymała swoje wcześniejsze negatywne stanowisko.

Utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy sprzeciwili się licznie reprezentowani na posiedzeniu komisji przedstawiciele UMK, m.in. rektor oraz prorektorzy związani na co dzień z Collegium Medicum. Natomiast prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślił, że cała baza niezbędna do funkcjonowania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy znajduje się w tym mieście. Wiceszef Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) z Bydgoszczy zaznaczył, że wspiera projekt ustawy, rozumiejąc wszystkie uwarunkowania i wątpliwości zgłaszane stronę rządową, uczelnie i wiele gremiów. Poseł Iwona Michałek (PiS) z Torunia zgłosiła wniosek z kolei o odrzucenie projektu ustawy, a przewodniczący Komisji Edukacji i Młodzieży Rafał Grupiński – o skierowanie projektu do podkomisji złożonej z reprezentantów obu komisji, co argumentował koniecznością uwzględnienia w projekcie zapisów wynikających z nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ostatecznie komisje zarekomendowały odrzucenie projektu.

Źródło: Nauka w Polsce

 


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie