Szkoły wyższe

Ornitolodzy i miłośnicy ptaków znów zawitają nad Siemianówkę

Opublikowano: 26.07.2017

forum akademickie

29 lipca 2017 ruszy kolejny sezon Obozu „Akcja Siemianówka”. Przez blisko 3 miesiące miłośnicy ptaków będą je łapać, badać i obrączkować. Wszystko pod okiem licencjonowanych obrączkarzy. Współorganizatorem obozu jest Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu w Białymstoku, jednak w akcję od lat angażują się dziesiątki wolontariuszy, dla których obcowanie z ptakami to po prostu wielka przyjemność lub pasja.

Akcja Siemianówka jest organizowana od 2002 roku. To jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce i jedyny w północno–wschodniej części kraju. Zawsze rozstawia się w okolicach Zalewu Siemianówka. Lokalizacje się zmieniały – od trzech lat miejscem badań ponownie jest południowo-wschodni brzeg zbiornika, w pobliżu wsi Siemianówka.

– Staramy się rozstawiać sieci ornitologiczne w podobnych miejscach i siedliskach, co przed rokiem. Dzięki temu porównanie danych o schwytanych i zbadanych ptakach będzie bardziej miarodajne – wyjaśnia Katarzyna Curyło, licencjonowany obrączkarz, jedna z organizatorek obozu. – Na pewno ustawimy je w siedliskach przejściowych – na styku zbiornika i lądu, w krzakach i trzcinowiskach. Prawdopodobnie także w pobliskim lesie, a jeśli za kilka tygodni poziom wody w zbiorniku trochę się obniży, być może uda nam się umieścić pułapki tunelowe także na wynurzających się z wody wysepkach.

Siemianówka to znakomita okolica na ornitologiczne badania. Jest nie tylko miejscem bytowania wielu gatunków, ale także przystankiem na drodze wiosennych i jesiennych ptasich wędrówek. Każdego roku do siatek i pułapek tunelowych trafia kilka tysięcy osobników, wśród nich w trakcie 15 lat badań znalazło się kilka bardzo ciekawych gatunków, np. modraczek, świstunka złotawa, świstunka żółtawa, dubelt, błotniak stepowy, zaroślówka, wodniczka, żołna. W pobliżu obozu można zaobserwować migrujące ptaki drapieżne, setki pospolitych, a także rzadkich siewek. Obserwowane były między innymi: płatkonóg płaskodzioby, biegus płowy, biegus arktyczny czy terekia (choć bardzo rzadko).

Z tego powodu od kilku lat to właśnie tu obywają się kursy obrączkarskie. Podobnie będzie w tym roku: w pierwszym tygodniu września miłośnicy ptaków, którzy chcą zdobyć licencję obrączkarza, będą nad Siemianówką przygotowywać się do egzaminu pod okiem Tomasza Mokwy ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN z Gdańska, która pełni rolę Krajowej centrali obrączkowania ptaków. To właśnie do tej instytucji trafiają dane zebrane przez uczestników obozu.

Wolontariusze razem z licencjonowanymi obrączkarzami, sprawdzają siatki i pułapki tunelowe podczas systematycznych obchodów. Następnie schwytanym ptakom zakładana jest odpowiednia obrączka ze specjalnym numerem identyfikacyjnym, oznaczany jest gatunek oraz sprawdzana kondycja, a także otłuszczenie, czyli to jaki zapas energii zgromadził dany osobnik. Zbierane są pomiary biometryczne oraz waga, po czym ptaki wypuszczane są na wolność.

– Do udziału w Akcji Siemianówka zapraszamy wszystkich pasjonatów ornitologii. Na obozie można się nauczyć identyfikowania gatunków i technik postępowania z ptakami, a także zdobyć wiedzę o biologii tych zwierząt. Warunki, jak to w obozie, spartańskie, ale możliwość tak bliskiego obcowania z przyrodą rekompensuje niewygody. Przyjeżdżają do nas nie tylko studenci, ale i całe rodziny, młodsi i starsi. To świetna okazja, by przygodę połączyć z nauką – zachęca Damian Pogodziński z Koła Naukowego Biologów UwB.

Wszystkie informacje o obozie, a także kontakt do organizatorów można znaleźć na fejsbukowym profilu Akcji Siemianówka pod adresem https://www.facebook.com/Akcja-Siemian%C3%B3wka-589421487816497/

Katarzyna Dziedzik


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie